Futurystyczne kapsuły do drzemki w bibliotekach

12 marca, w wielu krajach świata, obchodzony jest Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Zwolennicy święta, które zostało zainicjowane w USA, powołują się na badania, które dowodzą, że krótki odpoczynek w ciągu dnia w formie drzemki lub medytacji ma dobroczynny wpływ na pracę mózgu i regenerację organizmu człowieka. Już kilkunastominutowy sen poprawia nastrój i produktywność, zwiększając wydajność pracy. Niektóre firmy umożliwiają swoim pracownikom krótki odpoczynek, udostępniając pomieszczenia do relaksu, wygodne fotele, łóżka a nawet specjalne kapsuły do drzemki (ang. Energy Pod). Te ostatnie zostały wynalezione przez amerykańskich naukowców i wyglądem przypominają małe stacje kosmiczne.

Kapsuła do drzemki w Bibliotece w Sello w Finlandii, foto: Biblioteka w Sello (fi. Sellon kirjasto), flickr.com CC BY 2.0]

Urządzenie składa się z regulowanego fotela oraz okrągłej otwieranej kapsuły. Podczas użytkowania człowiek przyjmuje pozycję, w której kolana są lekko ugięte a stopy uniesione ku górze, co odciąża układ sercowo-naczyniowy, rozluźnia mięśnie i odpręża. Osłona kapsuły zapewnia prywatność, zaciemnia i minimalizuje rozpraszający wpływ otoczenia. Odpoczynek oraz krótki sen ułatwia specjalnie skomponowana muzyka relaksacyjna. Kapsuła przeznaczona jest do ok. 20 min drzemki. Po upływie tego czasu urządzenie zaczyna emitować delikatne wibracje i efekty świetlne, które pozwalają na spokojne i przyjemne wybudzenie.

Chociaż kapsuły do drzemki zostały stworzone głównie z myślą o pracownikach dużych korporacji możemy je spotkać także w bibliotekach. Mimo wysokich cen tych urządzeń (jedna kapsuła to wydatek min. 10 750 dolarów + koszty instalacji) niektóre biblioteki na świecie, w tym przede wszystkim akademickie, decydują się na ich zakup z myślą o swoich czytelnikach – studentach, którzy spędzają wiele godzin w bibliotecznych czytelniach. Drzemka w kapsule pozwala im na błyskawiczną regenerację.

Na zakup kapsuł decydują się także biblioteki publiczne. Już w 2011 roku kapsuła umożliwiająca krótki regeneracyjny sen pojawiła się w bibliotece w centrum handlowym Sello w Epsoo w Finlandii.

Kapsuła w Bibliotece w Sello, foto: Anneli Salo [CC BY-SA 4.0], Wikimedia Commons

Kapsuła w Bibliotece w Sello, foto: Mace Ojala [CC BY-SA 2.0], flickr.com

W 2016 r. na zakup kapsuł do spania, które wyglądem przypominają futurystyczny tunel, zdecydowała się z kolei Biblioteka BCIT (British Columbia Institute of Technology) w Vancouver. Korzystanie z urządzeń wymaga wcześniejszej rezerwacji online i jest możliwe w określone dni i godziny. Maksymalny czas drzemki to 40 min. Przed i po użyciu należy kapsułę posprzątać. Kapsuły są przeznaczone wyłącznie dla studentów uczelni, którzy mogą skorzystać z tej formy odpoczynku nie częściej niż raz w tygodniu.

Nie wszystkie biblioteki mogą sobie pozwolić na zakup drogich urządzeń, które umożliwiają czytelnikom szybką regenerację. Alternatywą są jednak wygodne fotele, sofy czy pufy, obecne w bibliotekach, a mimo to być może zdarzają się jeszcze studenci zasypiający w każdym miejscu i w każdej pozycji 🙂

foto: Tyler Merbler [CC BY 2.0] flickr.com

Oprac. JF