Bioteka, czyli „zielona” biblioteka w Lublinie

W  pomieszczeniach dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich 22 w Lublinie została otwarta “Bioteka”, nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego: Filii nr 6, która mieściła się na ostatnim piętrze bloku przy ul. Poniatowskiego 4 oraz Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów.

O projekcie i planowanych przestrzeniach pisaliśmy rok temu TUTAJ

Największym atutem nowej biblioteki jest jej wyjątkowa architektura. Projektanci (GK-Atelier Grzegorz Kłoda) zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów, takich jak szkło, kamień czy stal.

Surowość wnętrza przełamuje ciepłe drewno oraz duża ilość zieleni, w tym dominujący w przestrzeni chrobotek – zielony porost.

Sufit w całej bibliotece jest industrialny z widoczną infrastrukturą techniczną.

Dla ujednolicenia wszystkie urządzenia, kable, rury itd. są pomalowane w kolorze czarnego matu co uwydatnia „wyspy zieleni” porozrzucane w całej przestrzeni biblioteki. Oprawy oświetleniowe również są industrialne, surowe i oszczędne w formie. Zieleń sufitu przeplata się z odsłoniętymi żarówkami zwisającymi na zwykłym, czarnym kablu.

Szara podłoga z mikrocementu została wykorzystana jako tło do umieszczenia na niej techniką malarską różnych grafik czy reprodukcji o symbolicznym znaczeniu.

Sala dla dzieci jest najbardziej zieloną salą z miękką wykładziną oraz pufami w kształcie zwierząt. Wśród zieleni zawieszony jest projektor, który umożliwi prowadzenie zajęć multimedialnych dla najmłodszych.

W Biotece oprócz głównych pomieszczeń bibliotecznych: wypożyczalni, czy czytelni zaprojektowano także sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier oraz salę komputerową. Tuż przy wejściu znajduje się galeria, gdzie będą prezentowane wystawy czasowe.

Cała siedziba jest dostosowana do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi

Bioteka to ponad:

• 400 m2 przestrzeni
  • 35 tys. egzemplarzy: książki drukowane (18 tys.), audiobooki (9 tys.), filmy i muzyka (7 tys.)

a także zbiory dedykowane osobom z dysfunkcjami wzroku,, w tym m.in. książki brajlowskie, czytaki (1,5 tys.).

Koszt wykonanych robót budowlanych, instalacyjnych oraz aranżacji Bioteki wraz z wyposażeniem, wyniósł łącznie blisko 1,6 mln zł.

Więcej zdjęć:

Strona www Biblioteki – www.mbp.lublin.pl.

Bioteka – FB – https://www.facebook.com/biotekaLublin

Zdjęcia: Urząd Miasta Lublin – https://www.facebook.com/MiastoLublin/