Mediateka MDM w Warszawie

23 czerwca 2021 r. na mapie warszawskiego Śródmieścia pojawiło się wyjątkowe miejsce – Mediateka MDM. Nowa biblioteka powstała w lokalu przy ul. Marszałkowskiej 55/73, w miejscu, gdzie przez wiele lat mieściła się restauracja „Szanghaj”. Nazwa i wystrój mediateki nawiązują do Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.

Skrót MDM rozwinięty tu został jako Miejsce Dobrych Manifestacji.

Natomiast wnętrza inspirowane są latami 50-tymi XX w.

Na uwagę zasługują odrestaurowane oryginalne schody, tworzące spójną całość z pozostałymi elementami wystroju

Poza książkami, których jest ponad 24 tys., znajdziemy w Mediatece czasopisma, płyty audio CD oraz winyle (łącznie niemal 3,3 tys.), audiobooki (1,2 tys.), a także filmy. Do dyspozycji użytkowników są też komputery oraz tablety. W całym obiekcie można korzystać z sieci Wi-Fi.

Na ścianach zawisły reprodukcje plakatów opatrzonych hasłami wyrażającymi przesłanie tego miejsca, takimi jak: „Niech żyje przyjaźń między Tobą a książką”, „Po skończonej pracy weź książkę” czy „Tutaj cisza nie obowiązuje”.

Na pierwszym piętrze zlokalizowano strefę dla najmłodszych.

Mediateka oferuje ponad 1,2 tys. książek dla dzieci, interaktywną podłogę, konsolę do gier, zabawki, gry planszowe.

Obok strefy gier i zabaw wygospodarowano przestrzeń do nauki i pracy wymagającej ciszy. Śródmieście zachęca do organizacji tu warsztatów oraz spotkań sąsiedzkich. By nadać im domowy charakter, można skorzystać z kącika kuchennego i z przyniesionych przez siebie produktów przygotować napoje i poczęstunek. „Cicha sala” może pomieścić maksymalnie 25 osób – liczba ta może ulec ograniczeniu zgodnie z aktualnymi obostrzeniami oraz wytycznymi służb sanitarnych. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jego łączna powierzchnia to 570 m2. Prace nad utworzeniem Mediateki rozpoczęły się w 2018 r. Prowadziła je Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Inwestycja zamknęła się w kwocie prawie 4,3 mln zł. Koncepcję MDM-u przygotowała pracownia architektoniczna Rea Design, specjalizująca się w projektowaniu bibliotek.

Źródło (tekst i foto): UM Warszawa