Biblioteka Kraków

Maskotka Biblioteki KrakówBiblioteka Kraków powstała w 2017 roku w wyniku połączenia czterech samodzielnych dzielnicowych sieci bibliotek: Krowoderskiej Biblioteki Publicznej, Nowohuckiej Biblioteki Publicznej, Podgórskiej Biblioteki Publicznej i Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej. Biblioteki, decyzją Rady Miasta Krakowa, od 1 stycznia 2017 roku stanowią jedną samorządową jednostkę organizacyjną Gminy Miejskiej Kraków. Obejmuje ona Bibliotekę Główną, 56 filii i dwa punkty biblioteczne.

Administracja i działy merytoryczne Biblioteki zostały tymczasowo ulokowane w gmachu Dworca Głównego PKP w Krakowie, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3. Docelowo, po remoncie i modernizacji Biblioteka zajmie budynek przy ul. Kopernika 15.

Biblioteka Główna

ul. Powroźnicza 2

Placówka mieści się w wyremontowanym zabytkowym dworku przy ul. Powroźniczej. Wzniesiony pod koniec XIX wieku budynek należał co córki Jana Matejki. W latach 20. XX wieku posesja stanowiła własność inżyniera Piotra Króla, następnie rodziny Braunów. W czasie wojny dworek przejęło gestapo, a po jej zakończeniu budynek wraz z ogrodem został przeznaczony na cele społeczne. Mieściło się tu przedszkole a następnie żłobek. Od 1995 roku obiekt wraz z ogrodem stanowił siedzibę Podgórskiej Biblioteki Publicznej Kraków. Po połączeniu bibliotek i powstaniu Biblioteki Kraków w 2017 r., dworek pełni funkcję Biblioteki Głównej.

Budynek Główny Biblioteki Kraków
fot. Archiwum BK

W 2020 r. placówka została otwarta dla czytelników po gruntownym remoncie, który trwał kilka lat. Kompleksowa modernizacja obejmująca szereg prac budowlanych i wykończeniowych była prowadzona pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Dodatkowo siedziba została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Biblioteka Kraków | Budynek główny
fot. Archiwum BK

Na parterze budynku mieści się wypożyczalnia dla dorosłych oraz wypożyczalnia dla dzieci. W zbiorach znajduje się ponad 40 000 woluminów.

Biblioteka Kraków | Budynek główny
fot. Archiwum BK

Biblioteka posiada nowy sprzęt komputerowy, zainstalowany został też kiosk informacyjny, na którym prezentowane są informacje na temat działalności całej Biblioteki Kraków.

Na piętrze, oprócz Informatorium, mieści się gabinet poświęcony pamięci Jerzego Pomianowskiego. Są w nim należące do pisarza meble, maszyna do pisania, prywatny księgozbiór, archiwalne zdjęcia a także rzeczy osobiste – między innymi okulary, zegarki i fajki, oraz pamiątki, które przywoził z podróży.

Biblioteka Główna to także piękny ogród z drzewami uznanymi za pomniki przyrody.

Wybrane filie Biblioteki Kraków:

Filia nr 3

Od 2018 roku działa w budynku Starego Dworca PKP na pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3.  Placówka posiada księgozbiór dla dorosłych, młodzieży i dzieci, dział z literaturą popularnonaukową, czytelnię z kącikiem prasowym i 3 stanowiska komputerowe.

Biblioteka Kraków Filiia nr 3


Filia nr 10

al. 29 Listopada 59

Biblioteka Kraków | Filia nr 10


Filia nr 18

ul. ks. K. Siemaszki 31

Biblioteka Kraków | Filia 18


Filia nr 23

ul. Balicka 297

Jedna z mniejszych placówek bibliotecznych (50 m2), uruchomiona po remoncie w październiku 2018 r. Posiada ok. 7 tys. książek. Dla najmłodszych przygotowano specjalny kącik czytelniczy przy „kominku”.

Biblioteka Kraków | Filia 23


Filia nr 31

ul. Przyzby 10

Nowa siedziba została uruchomiona w grudniu 2020 r.  Posiada księgozbiór dla dorosłych i dzieci.

Filii 31 podlega punkt biblioteczny na os. Ruczaj – placówka przeznaczona dla rozwoju i aktywności młodych ludzi (13-26 lat). To pełne życia miejsce spotkań, warsztatów oraz spędzania wolnego czasu. Księgozbiór jest bogaty w komiksy i gry planszowe


Filia nr 42

ul. Agatowa 33

Została uruchomiona w maju 2020 r. na os. Złocień – jednym z obszarów Krakowa prawie całkowicie pozbawionym placówek kulturalnych. W placówce urządzony został dział dla dorosłych i dział dla dzieci, przygotowane zostały stanowiska komputerowe dla czytelników.

Bibliotela Kraków | Filia 42

W części dla dorosłych zastosowano regały przesuwne, pozwalające na wygospodarowanie przestrzeni dla urządzania niewielkich spotkań dla mieszkańców, zarówno w ramach działalności bibliotecznej, jak również o innym charakterze.

Filii 42 podlega punkt biblioteczny przy ul. Telimeny 9 (stara siedziba filii) W siedzibie na Agatowej zgromadzono księgozbiór obejmujący około 17 000 pozycji: książki, audiobooki (ponad 250) i gry planszowe (60).


Filia nr 51

ul. os. Kalinowe 4

Biblioteka, która w tym miejscu działa od czerwca 1969 roku przeszła modernizację, która zakończyła się w 2019 r. Remont obejmował wymianę podłóg oraz okien, założenie nowego oświetlenia, klimatyzacji, przebudowę zaplecza sanitarno-socjalnego, przystosowanie wnętrza dla osób niepełnosprawnych oraz nowoczesną aranżację przestrzeni bibliotecznej, odpowiadającą potrzebom dzisiejszych użytkowników.

W odnowionych wnętrzach obejmujących blisko 250 m2 powierzchni, zgromadzono ponad 32 tys. książek  dla dzieci i dorosłych, w tym również gry planszowe. Szczególne miejsce stanowić będzie pracownia prof. Bolesława Farona, gdzie został zgromadzony jego kilkutysięczny księgozbiór.

Biblioteka Kraków | Filia 51
fot. Paweł Olszewski


>> Strona www Biblioteki Kraków
>> FB
>> YouTube


Opracowanie: JF
Źródła:

Foto:  Archiwum Biblioteki Kraków oraz Paweł Olszewski