W Lublinie powstanie Bioteka

W budynku dawnej Karczmy Słupskiej w Lublinie powstanie Bioteka – nowoczesny obiekt, do którego zostaną przeniesione dwie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Obecnie trwają prace budowlane a nowa biblioteka powinna być otwarta dla czytelników latem 2020 r. Cała inwestycja będzie kosztować ok. 1,3 mln złotych a modernizacja zostanie przeprowadzona wg projektu GK-Atelier Grzegorz Kłoda, biura architektonicznego odpowiedzialnego m.in. za projekt Biblioteki na Poziomie w Lublinie.

Inspiracją przy projektowaniu Bioteki była rewitalizacja sąsiadującego z nią Ogrodu Saskiego. Postanowiono, że wnętrza nowej placówki będą jego naturalną kontynuacją. W tym celu przy wyborze materiałów zdecydowano się na drewno, beton (współczesny kamień) oraz duże ilości zieleni.

Sam lokal ma ciekawą historię i jest dobrze znany mieszkańcom Lublina. W latach ’60 powstała tu Karczma Słupska, która na przestrzeni lat stała się kultowym miejscem na mapie miasta. Po upadku PRLu restaurację zamknięto a budynek przez wiele lat pozostawał pusty. Pojawiały się nowe pomysły na zagospodarowanie a oczekiwania społeczne rosły. Z tymi oczekiwaniami musieli zmierzyć się projektanci i osoby decyzyjne. Postanowiono, że powstanie wyjątkowe miejsce – funkcjonalna i nowoczesna biblioteka z przestrzenią, którą w różnorodny sposób będą mogli wykorzystać kreatywni bibliotekarze.

Zapraszamy na wirtualny spacer po Biotece:

Przekraczając drzwi biblioteki trafiamy do niewielkiej galerii sztuki, przestrzeni przygotowanej do prezentacji wystaw czasowych. Ściany są pokryte betonem w różnych odcieniach szarości oraz mchem. Ze ścian wystają prostokątne formy donic, na tle których będą prezentowane wystawiane prace. Na posadzce stoją podświetlane postumenty.

Sufit w całej bibliotece jest industrialny z widoczną infrastrukturą techniczną. Dla ujednolicenia wszystkie urządzenia, kable, rury itd. są pomalowane w kolorze czarnego matu co uwydatnia „wyspy zieleni” porozrzucane w całej przestrzeni biblioteki. Oprawy oświetleniowe również są industrialne, surowe i oszczędne w formie. Zieleń sufitu przeplata się z odsłoniętymi żarówkami zwisającymi na zwykłym, czarnym kablu.

Na uwagę zasługuje szara podłoga z mikrocementu, która została wykorzystana jako tło do umieszczenia na niej techniką malarską różnych grafik czy reprodukcji o symbolicznym znaczeniu, i tak np. w galerii sztuki mamy logo BIOTEKI, w strefie nowości jest mapa Lublina z zaznaczonymi wszystkimi filiami MBP, w długim korytarzu wystawowym jest motyw florystyczny, a w sali multimedialnej jest reprodukcja wyobrażenia tego jak mogła wyglądać Biblioteka Aleksandryjska. Ściany w większości pomieszczeń wykończone są tynkiem imitującym beton architektoniczny oraz opalanym drewnem. Regały na książki utrzymane są w tonacji jasnego drewna tak samo jak i żaluzje.

Z galerii przechodzimy do strefy nowości i prasy. Jest tam regał w kształcie drzewa (symbol drzewa poznania) na którym prezentowane są nowości wydawnicze, wszystko to na tle zielonego mchu. Obok znajduje się duża kanapa ze specjalnymi wejściami umożliwiającymi ładowanie telefonu.

Następnie mamy ladę recepcyjną z dużą ilością zieleni nad nią oraz salę główną. Na sali głównej znajduje się scena umożliwiająca organizację różnorodnych spotkań oraz eventów.

Na uwagę zasługują multimedialne meble takie jak połączenie łóżka i regału na książki udekorowanego girlandą czy fotel na książki.

W meblach tych zainstalowane są urządzenia umożliwiające odsłuch audiobooków. Obok znajduje się sala dla dzieci, jest najbardziej zieloną salą z miękką wykładziną oraz pufami w kształcie zwierząt. Wśród zieleni zawieszony jest projektor, który umożliwi prowadzenie zajęć multimedialnych dla najmłodszych. Obok sali dla dzieci wkomponowana jest strefa audiobooków oraz siedziska we wnękach umożliwiające ich odsłuch.

Do dalszej części biblioteki przenosimy się idąc przez kilkunastometrowy korytarz wystawowy, tak samo jak galeria jest on przystosowany do prezentowania wystaw czasowych.  Zwieńczeniem korytarza jest podświetlana ściana wodna, lub jak kto woli hydrościanka, która przy okazji wydaje bardzo kojący szum przepływającej wody.

Po drodze mijamy pomieszczenie przeznaczone do gier planszowych, zajęć w niewielkich grupach czy biblioterapii. Jest ono wygłuszone kolorowymi panelami oraz znajduje się w stosunkowo ustronnym miejscu co gwarantuje spokój prowadzonych tam aktywności. Ostatnim pomieszczeniem jest sala multimedialna ze stanowiskami komputerowymi przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami.

Cała biblioteka będzie pozbawiona barier architektonicznych dla osób poruszających się na wózkach. W nowym budynku  przy Al. Racławickich 22 o powierzchni ponad 400m2, na regałach bibliotecznych będzie czekać na czytelników ok. 19 tys. książek drukowanych i ok. 15 tys. zbiorów specjalnych (audiobooków, płyt z muzyką i filmami).


Opracowanie: Joanna Filimonow

Materiały: GK-Atelier Grzegorz Kłoda