LocHal – Biblioteka Publiczna w Tilburgu

 

Nowa Biblioteka Publiczna w Tilburgu w Holandii (De Bibliotheek LocHal) została otwarta w styczniu 2019 r. w zmodernizowanym budynku LocHal – wielkiej hali, w której w latach 30.tych XX w. były serwisowane lokomotywy.

Wnętrze hali w 1939 r.

Obiekt o wymiarach 90 m x 60 m i 15 m wysokości zrewitalizowano i odnowiono wg projektu Civic Architects we współpracy z Braaksma & Roos Architectenbureau.

W grudniu br. LocHal został ogłoszony Budynkiem Świata Roku 2019. Zwycięzcę prestiżowej nagrody World Building of the Year 2019 ogłoszono w piątek,  6 grudnia 2019 r. podczas Światowego Festiwalu Architektury (ang. WAF – World Architecture Festival).

Budynek doceniono przede wszystkim za jego wszechstronność. Jurorzy byli pod wrażeniem efektu jaki udało się uzyskać architektom i projektantom, którzy z jednej strony ocalili historyczny budynek przeznaczony do rozbiórki ale także stworzyli nowe, wyjątkowe miejsce spotkań w przestrzeni publicznej. Duża część pierwotnego przemysłowego budynku została zachowana, a dla wykonania nowych elementów konstrukcji wykorzystano czarną stal, beton, szkło i drewno.

Foto: Magere Hein [CC BY-SA 4.0]
Wnętrze zostało funkcjonalnie podzielone m.in. dzięki ekranom – wielkim płachtom z tkanin, które sięgając aż do sufitu podkreślają ogrom obiektu ale i wydzielają poszczególne obszary, poprawiając jednocześnie właściwości akustyczne wnętrza. Ekrany (o całkowitej powierzchni 4125 m2) są sterowane i przesuwane komputerowo. Największy z nich ma 15 m wysokości i przekątną ok. 50 m. Te tekstylne przegrody zaprojektowane przez firmę architektoniczną Inside Oudside nawiązują do historii Tilburga – miasta związanego z przemysłem tekstylnym.

Foto: HT-boek [CC BY-SA 4.0]

Parter przypomina zadaszony plac miejski z dużymi stolikami do czytania, częścią wystawienniczą i kawiarnią, która stanowi największą atrakcję LocHal. Płytki ceramiczne w kolorach czerwonym, brązowym i złotym oraz duże podświetlane logo wyróżniają miejsce w wielkiej przestrzeni obiektu. 

Foto: De Bibliotheek LocHal @bibliotheeklochal (FB)

Przestrzeń kształtują szerokie schody, które mogą służyć za miejsce do siedzenia dla ponad tysiąca osób.

Foto:De Bibliotheek LocHal @bibliotheeklochal (FB)
Foto: De Bibliotheek LocHal @bibliotheeklochal (FB)

Schody prowadzą do głównej części budynku, w której szczególną uwagę zwracają szklane ściany, przez które wpada bardzo dużo światła dziennego. To tutaj zlokalizowano właściwą część biblioteczną z regałami i miejscami do czytania. Wydzielono także przestrzenie na warsztaty i laboratoria.

Foto: De Bibliotheek LocHal @bibliotheeklochal (FB)

Wnętrza biblioteki można modyfikować nie tylko dzięki przesuwanym ekranom. Ruchome są także wielkie stoły umocowane na podwoziach pociągu, które można przesuwać po zachowanych w podłodze szynach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w zależności od potrzeb można stworzyć scenę lub wybieg.

Foto: De Bibliotheek LocHal @bibliotheeklochal (FB)

W budynku znajduje się także biblioteka dla najmłodszych. Przy jej projekcie wykorzystano motywy Efteling — bajkowego parku rozrywki w pobliżu Tilburga a wnętrza zaprojektowało Mecanoo architecten.

©Ossip Architectuur Fotografie

Na najwyższej kondygnacji znajduje się taras z panoramicznym widokiem na miasto. W budynku oprócz biblioteki znajdują się także: regionalne centrum wiedzy i ekspertyzy dla kultury i sztuki, regionalny fundusz inwestycyjny dla kultury i przemysłu kreatywnego oraz przestrzenie co-workingowe.



The LocHal: From Train Depot to Cultural Citylab, Braaksma & Roos Architecten, VIMEO


Opracowanie: Joanna Filimonow [CC BY-SA 4.0]

Źródła: