Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Gorzowie Śląskim

Historia Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Śląskim sięga 1949 roku. Od 1957 roku  jej siedziba znajduje się w  gmachu dawnego hotelu – Gärtners Hotel z 1845 roku, który w ostatnim czasie zyskał odnowioną elewację, zmodernizowane pomieszczenia oraz nową windę.

Remont zabytkowego budynku trwał w sumie trzy lata i był realizowany etapami. W pierwszym etapie odnowiono zniszczoną elewację zabytku, a także wnętrza domu kultury. Następnie gruntownie wyremontowano bibliotekę, a na koniec usunięto bariery architektoniczne i uruchomiono zewnętrzną windę.

W sumie renowacja całego gmachu kosztowała prawie 1 mln złotych. Koszt modernizacji biblioteki wyniósł 199.00,00 zł w tym 121.036,00 zł pochodziło z dofinansowania w ramach NPRC Priorytet 2 – Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 ze środków MKiDN.

Gruntownie wyremontowane zostały pomieszczenia biblioteki oraz czytelnia.

Stworzona została też dodatkowa przestrzeń biblioteczna z myślą o dzieciach i młodzieży. Zakupiono również nowe wyposażenie.

Księgozbiór biblioteki liczy ok 27.800  woluminów. Są to przede wszystkim książki (literatura piękna polska i zagraniczna dla dzieci, młodzieży i dorosłych, literatura popularnonaukowa) a także 15 tytułów czasopism i dzienników, w tym pięć tytułów dla młodego czytelnika. Od 2019 roku do zbiorów biblioteki włączono audiobooki.

Opracowanie: JF
Źródło: informacje przesłane z MiGBP w Gorzowie Śląskim
Foto:  Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim (FB)