Przegląd bibliotecznych kalendarzy adwentowych w 2020 roku

Kalendarz adwentowy to specjalne kalendarium, które służy do odliczania zwykle pierwszych 24 dni grudnia do Bożego Narodzenia. Pomysł wywodzi się z Niemiec a pierwotną rolą kalendarza, który stał się jedną z tradycji adwentowych, było przypominanie o zbliżających się świętach, doniosłości narodzin Jezusa i łączeniu wiary z codziennym życiem. Współcześnie dużą popularnością cieszą się kalendarze o charakterze świeckim, w których za małymi drzwiczkami lub okienkami kryją się drobne upominki.

Kalendarze adwentowe są lubiane zarówno przez dzieci jak i dorosłych.  Od wielu lat są chętnie wykorzystywane przez biblioteki w celu promowania zbiorów i usług. Sytuacja epidemiczna zmusiła bibliotekarzy do przeniesienia wielu aktywności do Internetu. Tak powstały wirtualne i mniej lub bardziej zmodyfikowane kalendarze adwentowe – książkowe, literackie, czytelnicze, czyli po prostu biblioteczne.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu w partnerstwie z innymi instytucjami zaproponowała codzienne spotkania z literaturą i tradycją świąteczną w formie Literackiego Kalendarza Adwentowego. Jego kolejne karty będą się ukazywały codziennie od 1 do 24 grudnia o godzinie 9.00 na stronie www.biblioteka.wroc.pl

Stacjonarny Czytelniczy Kalendarz Adwentowy przygotowała Biblioteka Publiczna Gminy Turośl.

Codziennie, aż do Świąt Bożego Narodzenie ten czytelnik, który jako pierwszy przyjdzie do biblioteki będzie miał możliwość wyboru i odsłonięcia jednej z kart, w której będzie znajdowała się świąteczna propozycja do przeczytania. >> więcej

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krośnie przygotowała biblioteczny kalendarz adwentowy dla uczniów klas I-III z wykorzystaniem aplikacji Genial.ly. Codziennie będzie odblokowane zadanie na kolejny dzień.

Aplikację Genial.ly wykorzystała także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach i przygotowała dla swoich czytelników wirtualny kalendarz adwentowy. Codziennie będzie można odkrywać ciekawostki, wskazówki i zwyczaje bożonarodzeniowe. Na czytelników czekają również dwa konkursy niespodzianki. Każdy dzień to nowa radość!

Z popularnej aplikacji skorzystała także Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Białej Piskiej

oraz Biblioteka Miejska  w Ustce

czy Biblioteki Gminy Łysomice:

Książkowy Kalendarz Adwentowy przygotowała Biblioteka Publiczna w Piasecznie. Każdego dnia Adwentu bibliotekarze polecają swoim czytelnikom książki zapraszając do wypożyczania i wspólnego świątecznego odliczania, wykorzystując zarówno stronę www jak i media społecznościowe (FB, Instagram). Kalendarz można zobaczyć na żywo w Oddziale dla Dorosłych Biblioteki Głównej >> więcej

Kalendarz adwentowy stanął także w holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin i kryje 24 książki o świątecznej tematyce. Codziennie aż do Wigilii, bibliotekarze będą publikować niespodzianki z nimi związane np. recenzje książek

Miejska Biblioteka Publiczna w Konstantynowie Łódzkim zaprasza do korzystania z kalendarza w formie kart  – GIFów prezentowanych codziennie na fanpage’u Biblioteki. W animowanej grafice pojawią się znane cytaty o skwerach, ciekawostki, a nawet świąteczne przepisy, co ma umilić czas oczekiwania na Boże Narodzenie .

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mysłowicach powstał Książkowy Kalendarz Adwentowy w wersji łączonej stacjonarnie/online. Po odgadnięciu zagadki z okienka pierwszy czytelnik wygrywa ozdobną paczuszkę z książką niespodzianką.

Książkowy Kalendarz Adwentowy uruchomiła na swoim fanpage’u Biblioteka w Dąbroszynie, gdzie codziennie pojawiają się nowe zadania słowno-czytelnicze

Do wspólnej zabawy  w oparciu o Książkowy Kalendarz Adwentowy zaprasza także Filia nr 2 MBP w Radomiu

Gminna Biblioteka Publiczna w Piaskach

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowogardzie Filia w Żabowie

Miejska Biblioteka Publiczna w Choroszczy

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

Biblioteka na Chrobrego

Specjalnie przygotowany Kalendarz Adwentowy Biblioteki, który w każdym okienku ma niespodziankę w postaci propozycji książkowej z Bożym Narodzeniem w tle stanął w oknie Biblioteki Gminnej w Trzebielinie . Codziennie czytelnikom ukazuje się inna mini okładka książki, która ma za zadanie wprowadzenie ich w cudowny nastrój Świąt.

A jak zrobić kalendarz adwentowy? Odpowiedź na filmie Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Międzyrzecz

Uzupełnienia/aktualizacje: kontakt@swiatbibliotek.pl