Biblioteka Odyseja w Łodzi

Biblioteka Odyseja to kolejna zmodernizowana w ostatnim czasie filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Mieści się przy ul. ulicy Wschodniej 42 i oficjalnie rozpoczęła działalność* 17 listopada 2020 r.

W Odysei znajduje się sala dla dzieci, sala multimedialna oraz warsztatowa.

Jej przestrzenie są przystosowane do organizacji spotkań czy pokazów filmowych.

Biblioteka ma ponad 200 metrów kwadratowych, na półkach mieści się około 7 tysięcy książek i audiobooków.

Dodatkowym atutem jest piękne podwórko z drewnianą altaną, które w sezonie z pewnością będzie wykorzystywane podczas akcji plenerowych.

– Profilem Odysei jest szeroko rozumiana podróż – podkreśla Krzysztof Dębowski, kierownik biblioteki przy ulicy Wschodniej. – Nie tylko ta rozumiana w bezpośredni sposób, ale także podróż przez czas, kulturę czy kulinaria. Ideą tego miejsca jest kulturalna wymiana myśli, doświadczeń i smaków. Liczymy na zaangażowanie lokalnej społeczności i zapraszamy do współtworzenia tego miejsca.

Po otwarciu biblioteki w standardowej formie, na czytelników czekać będą konkursy z nagrodami i poczęstunek od Przyjaciół Kawy. Goście będą mogli także wziąć udział w mini podchodach w przestrzeniach biblioteki, spróbować swoich sił w składaniu origami oraz wykonać spersonalizowane piny.

Planowana jest organizacja m.in. spotkań autorskich z podróżnikami i reportażystami czy panele dyskusyjne podejmujące tematykę podróżowania odpowiedzialnego społecznie i klimatycznie.

 


*Z uwagi na pandemię Covid-19  i wprowadzone w kraju obostrzenia, biblioteka czasowo działa w ograniczonym zakresie. Aby wypożyczyć książki, należy wcześniej umówić się telefonicznie na wybraną godzinę.

>> Biblioteka Odyseja (FB)


Opracowanie: JF

Foto: Biblioteka Miejska w Łodzi

Źródło: Urząd Miasta Łodzi [Dostęp 17.11.2020] i strona internetowa Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Modernizacja biblioteki była możliwa dzięki projektowi “Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi – obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic” współfinansowanemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.