Biblioteka powiatowa w Stykkishólmur

Biblioteka powiatowa w Stykkishólmur (Amtsbókasafnið í Stykkishólmi) powstała w połowie XIX wieku w 1847 roku i przez kilka pierwszych lat znajdowała się pod opieką kupca Árni Thorlaciusa. Następnie została przeniesiona do budynku więzienia. Jednak nie zostało ono uznane za odpowiednie miejsce na książki. Na przełomie wieków, w 1899 roku, wzniesiono budynek w Höfðan, w najładniejszej dzielnicy w mieście. Gmach służył jako siedziba władz miejskich i biblioteki.  Około 1960 roku w Höfðan powstała nowa siedziba książnicy.

Trzy lata temu rozbudowano budynek, który znajduje się przy szkole podstawowej. Nowa biblioteka służy mieszkańcom i uczniom szkoły.

Ma 550 metrów kwadratowych i jest największym przedsięwzięciem w mieście od 10 lat. Dach tego nowoczesnego budynku ma kształt otwartej książki.

Fot. skessuhorn.is

Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek. Odbywają się tutaj wystawy artystów, koncerty i inne spotkania (jest do tego specjalnie przystosowana sala).

W bibliotece od trzech lat rozbudowywany jest dział polskich książek dla polskich uczniów (przy wsparciu Ambasady RP na Islandii oraz organizacji polonijnych).

 

Tekst: Agnieszka Imgront / Biblioteka w Pudełku

Foto: Agnieszka Imgront / Biblioteka w Pudełku oraz Amtsbókasafnið í Stykkishólmi (FB)