Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi

Biblioteka w Rumi powstała 1 grudnia 1948 roku, początkowo jako Gminna Biblioteka Publiczna, prowadzona była przez Państwo Stachowiak w ich prywatnym mieszkaniu przy ul. Dzierżyńskiego. W 1951 r. placówkę przeniesiono na ul. Starowiejską, a w 1954 na ul. Dąbrowskiego. Z chwilą nadania Rumi praw miejskich w 1954 r. z gminnej biblioteki utworzono bibliotekę miejską.  Natomiast dnia 29 maja 1967 roku nadano bibliotece imię Floriana Ceynowy.

W związku z intensywną rozbudową miasta w latach 90. Biblioteka Główna przeniesiona została do Janowa na ul. Pomorską 11. Zaistniała także konieczność utworzenia dodatkowych punktów bibliotecznych w odległych rejonach miasta.

W 2014 roku Biblioteka Główna przeniesiona została do Stacji Kultura – nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni, otwartej na dworcu kolejowym w Rumi. Od tego czasu rumska biblioteka funkcjonuje pod nową nazwą Stacja Kultura – Biblioteka Rumia.

W 2018 roku, Biblioteka w Rumi obchodziła Jubileusz 70. lecia.

Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne.

Powstała z potrzeby uratowania zrujnowanego dworca kolejowego, a także poszerzenia bazy kulturalnej w Rumi. Dworcowy budynek, utrzymany w stylu modernizmu lat 50. XX wieku był wyjątkowo zaniedbany.

Na potrzeby kolejowe pozostawiono zaledwie 20 proc. powierzchni. Natomiast resztę obiektu o powierzchni 1,5 tys. m kw. zamieniono w rodzaj nowoczesnego centrum kultury, w którego centralnym miejscu mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi.

Ponadto w obiekcie znajdują się: galeria, dwie sale konferencyjne, sala lustrzana, pracownia malarska, fotograficzna, ceramiczna oraz komiksowa.

Stacja Kultura poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty: teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne, oraz rozmaite zajęcia dla dzieci i seniorów.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, wyjątkowej estetce i funkcjonalności Stacja Kultura zyskała uznanie mieszkańców, a także jurorów konkursów krajowych i zagranicznych.

W 2016 roku Stacja Kultura została laureatką prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek Library Interior Design Awards w kategorii bibliotek jednoprzestrzennych, Single Space Design i uznana za najpiękniejszą bibliotekę  na świecie w 2016 roku.

Do finału konkursu dostała się jako jedyna biblioteka z Europy. Nagroda jest nagrodą podwójną, którą przyznaje zarówno Światowe Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (IIDA – International Interior Design Association) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (ALA –American Library Association), które w szczególny sposób docenia sposób funkcjonowania i znajomość potrzeb współczesnej biblioteki. W walce o laur Stacja Kultura pokonała projekty z Kanady, Chin i USA.

Stacja Kultura zajęła ponadto pierwsze miejsce w VII edycji plebiscytu Polska Architektura XXL, w głosowaniu internautów placówka wygrała w kategorii Wnętrza publiczne 2014. Biblioteka zdobyła też drugie miejsce w konkursie Bryła roku 2014. Projekt architektoniczny adaptacji dworca znalazł się także w gronie finalistów Nagrody Architektonicznej „Polityki”.

W 2020 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019

Strona www: bliotekarumia.pl/

FB: @StacjaKulturaRumia