Stacja Kultura – Miejska Biblioteka Publiczna im. Floriana Ceynowy w Rumi

Biblioteka w Rumi powstała 1 grudnia 1948 roku jako Gminna Biblioteka Publiczna i początkowo była prowadzona w prywatnym mieszkaniu państwa Stachowiak. W 1951 r. placówkę przeniesiono na ul. Starowiejską, a w 1954 r. na ul. Dąbrowskiego. Z chwilą nadania Rumi praw miejskich w 1954 r. z gminnej biblioteki utworzono bibliotekę miejską.  Imię patrona – Floriana Ceynowy biblioteka otrzymała 29 maja 1967 roku.

W latach 90. ubiegłego wieku, w związku z intensywną rozbudową miasta, Biblioteka Główna została przeniesiona do Janowa na ul. Pomorską 11.

Od 2014 roku Biblioteka Główna funkcjonuje w nowocześnie zaprojektowanej przestrzeni  na dworcu kolejowym w Rumi, pod nazwą Stacja Kultura – Biblioteka Rumia.

W 2018 roku, Biblioteka w Rumi obchodziła Jubileusz 70. lecia.

Biblioteka Stacja Kultura Rumia

Biblioteka na dworcu

Stacja Kultura jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne.

Powstała z potrzeby uratowania zrujnowanego dworca kolejowego, a także poszerzenia bazy kulturalnej w Rumi. Dworcowy budynek, utrzymany w stylu modernizmu lat 50. XX wieku był wyjątkowo zaniedbany.

Budynek stacji kolejowej Rumia | PKP

Na potrzeby kolejowe pozostawiono jedynie 20 proc. powierzchni budynku. Pozostałą część obiektu, o powierzchni 1,5 ty,s. m kw., zamieniono w nowoczesne centrum kultury, w którego centralnym miejscu mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi.

Biblioteka Stacja Kultura Rumia

W obiekcie znajdują się także: galeria, dwie sale konferencyjne, sala lustrzana, pracownia malarska, fotograficzna, ceramiczna oraz komiksowa.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, wyjątkowej estetce i funkcjonalności Stacja Kultura zyskała uznanie mieszkańców, a także jurorów konkursów krajowych i zagranicznych.

Najpiękniejsza biblioteka świata

W 2016 roku Stacja Kultura została laureatką prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek w kategorii bibliotek jednoprzestrzennych (Single Space Design) i uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie w 2016 roku.

Do finału konkursu dostała się jako jedyna biblioteka z Europy. Nagrodę przyznaje Światowe Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (IIDA – International Interior Design Association) wspólnie z Amerykańskim Stowarzyszeniem Bibliotek (ALA –American Library Association). W finale Stacja Kultura pokonała projekty z Kanady, Chin i USA.

Inne nagrody:

  • I miejsce w VII edycji plebiscytu Polska Architektura XXL w kategorii Wnętrza publiczne 2014 (Wygrana w głosowaniu internautów)
  • II miejsce w konkursie Bryła roku 2014.
  • Finalista  Nagrody Architektonicznej „Polityki”.

Mistrz Promocji Czytelnictwa

W 2020 r. otrzymała wyróżnienie w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019

Biblioteka Stacja Kultury Rumia | Mistrz Promocji Czytelnictwa 2019


 

Strona www: bliotekarumia.pl/

FB: @StacjaKulturaRumia

YouTube: mbprumia

Instagram: @stacjakultura

Twitter: @BibliotekaRumia


Opracowanie: JF
Tekst i foto: Stacja Kultura – Biblioteka Rumia
Video: Instytut Książki