Przegląd inicjatyw bibliotecznych realizowanych online w czasie pandemii

Minął tydzień odkąd zamknięto polskie biblioteki dla użytkowników.
W związku z pandemią COVID-19 zawieszono także działalność szkół i uczelni wyższych. Odwołano imprezy masowe i ograniczono działalność galerii handlowych. Nie działają kina, teatry, muzea czy filharmonie. Opustoszały ulice a wielu pracowników przeszło na pracę zdalną.Aktywność przeniosła się do sieci. Zgodnie z tym trendem biblioteki w całej Polsce podjęły różne inicjatywy realizowane online i skierowane do czytelników, ułatwiając społeczeństwu dostęp do kultury, nauki i informacji w trudnym czasie swoistej kwarantanny.

Na swoich profilach w mediach społecznościowych biblioteki prowadzą działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną lub po prostu pozostają w kontakcie ze swoimi czytelnikami, proponując im różne formy aktywności w formie gier czy zabaw.

Bibliotekarze tęsknią za swoimi czytelnikami:

Prowadzą wirtualną bibliotekę, spotykają się z czytelnikami online i czytają im fragmenty książek:

Organizują przedstawienia z teatrzykiem Kamishibai i czytają dzieciom

Polecają książki:

Inspirują:

Polecają zasoby elektroniczne:

Tworzą przewodniki po kulturze online

Pokazują jak wygląda ich praca wewnętrzna:

Proponują gry i zabawy:

Przygotowują podcasty:

Skanują materiały, udzielają informacji:

Organizują wydarzenia online

Organizują zajęcia dla seniorów:

oraz wirtualny spacer po mieście – bez wychodzenia z domu:

Organizują wspólne oglądanie spotkań z pisarzami, blogerami, polecają wydarzenia kulturalne (spektakle, wirtualne wystawy, koncerty), organizują wirtualne wystawy itp.

Wybór i opracowanie: Joanna Filimonow