Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie

Filia nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie jest jedną z dziewięciu filii tczewskiej książnicy. Znajduje się przy ul. Kościuszki 2 na Starym Mieście w Tczewie a jej historia sięga 1946 roku. W ostatnim czasie placówka doczekała się większej i nowoczesnej siedziby bez barier architektonicznych, z windami i podjazdami dla osób z niepełnosprawnościami.

Uroczyste otwarcie biblioteki w nowym gmachu, który powstał w miejscu starego budynku, wyburzonego z uwagi na fatalny stan techniczny, odbyło się 9 marca 2020 r.

Inwestycja kosztowała 4 mln 200 tys. zł i została zrealizowana w ramach programu “Miasto – od – nowa  – rewitalizacja Starego Miasta i Zatorza w Tczewie” z wykorzystaniem środków UE.

Wybudowano nowoczesny gmach o powierzchni użytkowej ponad 540 m2, z czego większość będzie dostępna nie tylko dla czytelników ale także animatorów kultury i działaczy społecznych.

W budynku biblioteki obok wypożyczalni dla dzieci, młodzieży i dorosłych znajduje się siedziba Sekcji Historii Miasta z bogatą kolekcją zbiorów archiwalnych, gromadzonych przez bibliotekę od przeszło 40 lat.

Opracowanie JF

Foto: Jacek Cherek, źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie