Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki to nowoczesna przestrzeń, która łączy tradycyjną funkcję biblioteki z centrum multimedialnym, społecznym i kulturalnym.

Nowa siedziba, mieszcząca się w budynku Mediateki przy ul. 3 Maja 57, została zaprojektowana z myślą o zmieniającej się funkcji biblioteki – poza miejscem wypożyczenia książek staje się ona centrum aktywności lokalnej, miejscem spędzana wolnego czasu, kreatywną przestrzenią przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców. Obiekt został uroczyście otwarty 6 października 2018 r.

W Bibliotece wykorzystywane są nowatorskie rozwiązania:

• stanowiska samodzielnej obsługi czytelniczej,
  • bieżnia VR,
  • narzędzia edukacyjne z zakresu techniki i sztuki.

Książkę papierową doskonale uzupełniają nowe multimedia: filmy, audiobooki, czy książka mówiona. Biblioteka posiada ułatwiony dostęp do zbiorów dla osób z niepełnosprawnościami. W ofercie książnicy, dzięki udziałowi w projekcie ,,Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących – Edycja 2016”, realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Larix” , znajdują się odtwarzacze książek mówionych, Czytak Plus i Czytak NPN3 , które są przystosowane do obsługi przez osoby z dysfunkcją narządu wzroku. Książkę cyfrową w formacie Czytak można wypożyczyć nieodpłatnie w godzinach otwarcia biblioteki.

Biblioteka posiada także dostęp do stanowiska wyposażonego w sprzęt ułatwiający zdobywanie i odtwarzanie informacji osobom niedowidzącym. W czytelni znajduje się stanowisko komputerowe z oprogramowaniem powiększającym tekst.

Nowością jest przeszklony boks dla najmłodszych dzieci z interaktywnymi zabawkami edukacyjnymi oraz sala YouMedia wyposażona w drukarkę 3D, roboty Photon, stół interaktywny czy wspomnianą bieżnię VR.

Biblioteka oferuje możliwość wypożyczania oraz zwrotów książek do Książkomatu usytuowanego na stacji PKP

W ścianie budynku wmontowano wrzutnię, która pozwala na zwrot książek przez całą dobę.

Do udogodnień zaliczyć można także Selfcheck – samoobsługowe stanowisko wypożyczeń.

Dziennie bibliotekę odwiedza około 400 osób. W 2019 roku placówka odnotowała:

• 12 000 osób,
  • 14 000 samodzielnych rezerwacji przez Czytelników online do Książkomatu,
  • 124 000 wypożyczonych książek,
  • ponad 23 tys. wypożyczonych filmów i audiobooków.

Zakupiono 7 tysięcy nowych książek, filmów, audiobooków i gier planszowych.

W 2019 roku siedziba Biblioteki otrzymała tytuł „Budowa XXI w.” w kategorii „Nowe obiekty” w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku.

W 2020 roku Biblioteka zdobyła główną nagrodę w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020, w kategorii gmina miejsko-wiejska za projekt “Innowacyjna biblioteka XXI wieku”.

Czytaj także: >> Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki z nagrodą w konkursie Innowacyjny Samorząd 2020

W tym samym roku została liderem  cyfryzacji na Mazowszu, zwyciężając czwartą edycję konkursu “Samorządowy Lider Cyfryzacji” organizowanego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego >> więcej

Foto i źródło informacji:  Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki