Primaaprilisowe żarty biblioteczne

 

Prima aprilis to dzień żartów – obyczaj obchodzony pierwszego kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów i celowym wprowadzaniu innych w błąd. Pochodzenie zwyczaju nie jest dokładnie wyjaśnione. Prawdopodobnie jego korzenie sięgają starorzymskich praktyk.

1 kwietnia w wielu mediach a zwłaszcza społecznościowych pojawiają się różne nieprawdziwe informacje. Swoich czytelników zaskakują też biblioteki, które prześcigają się w wymyślaniu żartów i publikowaniu żartobliwych wiadomości. Dzięki Internetowi o primaaprilisowych psikusach bibliotekarzy może dowiedzieć się każdy, a nie jeden musi przyznać, że dał się nabrać i uwierzył w nieprawdziwą informację.


1 kwietnia 2019 r. na długo pozostanie w pamięci całego bibliotekarskiego świata. To był dzień wielu sensacyjnych odkryć i wiadomości. O budowie Biblioteki na Morzu poinformowała dyrektor Biblioteki Gdynia Natalia Gromow.

W Sopotece z dniem 1 kwietnia 2019 r. została powołana Rada Weryfikacyjna, której głównym zadaniem będzie sprawdzanie, czy Czytelnik zwracający książkę przeczytał ją ze zrozumieniem i zaangażowaniem. W przypadku ujawnienia nieprzeczytania lektury nie będzie możliwości wypożyczenia następnej książki aż do czasu rehabilitacji poprzez przeczytanie poprzedniej.

Przystanek Książka, czyli biblioteka w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy poinformowała o konieczności usunięcia ze zbiorów niektórych książek.

Bibliotece w Polkowicach dowiedzieliśmy się, że wkrótce w tej miejscowości powstanie nowy mural. I to jaki!

A Gminna Biblioteka Publiczna w Nowem, w związku z RODO musiała zastosować nowe ułożenie książek na półkach.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie zaskoczyła wszystkich sensacyjnym wydaniem kontynuacji przygód Stasia i Nel.


Dzień 1 kwietnia obfitował także w znaleziska. O sensacyjnym odkryciu poinformowała Biblioteka Raczyńskich

Także Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu przekazała sensacyjną wiadomość o niespotykanym znalezisku.


JF