Filia nr 6 MBP im. A. Asnyka w Kaliszu z oddziałem “Izba Pamięci Szczypiorna”

Kaliska biblioteka ma swoją jedenastą placówkę, której przyporządkowano numer sześć. Mieści się w budynku, który służył przed wojną za łaźnię usytuowaną przy obozie Legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie. „Izba Pamięci Szczypiorna” jest jeszcze przygotowywana i otwarta zostanie jesienią, natomiast biblioteka dzięki szybszemu opracowaniu zbiorów (to chyba jeden z niewielu pozytywnych efektów pandemii) jest już gotowa i otwiera swe podwoje.

Na czytelników czeka ponad 4 500 egzemplarzy nowych książek, których zakup możliwy był dzięki dotacji celowej Miasta Kalisza.

„Skupiliśmy się na historii, zatem jest tam sporo książek związanych z obszarem Szczypiorna, z Józefem Piłsudskim, legionistami, pierwszą wojną i międzywojniem. Jest też mnóstwo klasyki polskiej i zagranicznej, literatury współczesnej polskiej i obcej oraz szereg propozycji dla dzieci i młodzieży” – mówi Robert Kuciński, dyrektor MBP.

Choć w placówce istnieją w sumie cztery wydzielone przestrzenie: wypożyczalnia książek-czytelnia, sala wystawienniczo-warsztatowa, izba pamięci Legionów oraz poddasze poświęcone historii piłki ręcznej, to jednak docelowo mogą one stać się terenem jednego większego wydarzenia społeczno-kulturalnego. Na co dzień MBP udostępnia przestrzeń Stowarzyszeniu „Szczypiorniak” oraz Klubowi Piłki Ręcznej „Szczypiorno” i Stowarzyszeniu Klubowi Kibica MKS Kalisz.

„Chciałbym podkreślić, że filia nr 6 Biblioteki Publicznej w Szczypiornie, będzie – według moich wyobrażeń – takim maleńkim ośrodkiem kultury dla tamtej części miasta. Nie jest to ogromna przestrzeń, ale można w niej zorganizować warsztaty, wykłady, spotkania, a także koncert, tym bardziej że stoi tam – podarowany przez pana Edwarda Prusa – XIX-wieczny fortepian odrestaurowany przez firmę Schimmel” – dodaje dyrektor.

Bibliotekę można odwiedzać w godzinach:

poniedziałek-środa 12.00-18.00

czwartek-piątek 9.30-15.30

Kierownikiem filii jest Maria Kubacka-Gorwecka, którą wspierała będzie Izabela Fietkiewicz-Paszek, ale – jak zapewnia dyrektor książnicy – wydarzenia o większym rozmachu organizował będzie cały zespół Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

Skromna uroczystość otwarcia w gronie przedstawicieli władz Miasta Kalisza i mediów odbyła się w środę, 17 czerwca 2020 roku. Pierwszych czytelników filia przyjmie dzień później.


Tekst i foto: Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu