Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie

Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie została powołana 7 grudnia 1946 roku i od tego czasu nieprzerwanie funkcjonuje do dziś. Patronem Biblioteki jest Józef Wybicki.

Obecnie w jej skład wchodzi wchodzą: Filia 2, Filia 6, Miniteka (filia dla najmłodszych), Koc i Książka, Broadway oraz Sopoteka – galeria kultury multimedialnej. Siedem filii znajdujących się w każdej dzielnicy Sopotu zapewnia odwiedzającym i czytelnikom dostęp do zbiorów bibliotecznych oraz sprzętu komputerowego. W 2019 roku Bibliotekę odwiedziło 195989, a 27705 z nich wzięło udział w zorganizowanych imprezach.

Sopoteka

Sopoteka, najmłodsza z filii, otwarta 19 grudnia 2015 roku, to umiejscowiona w budynku dworca mediateka, gdzie odwiedzający mają możliwość obcowania z kulturą w innej, bardziej multimedialnej, formie.

Mediateka łączy w sobie klasyczną bibliotekę z profesjonalnym sprzętem, oprogramowaniem, e-bookami, oculusami, audiobookami, filmami, płytami winylowymi oraz CD, streamingiem muzycznym, a także konsolami PS3, PS4, Xbox360.

W bibliotece są także organizowane pokazy drukarki 3D.  W samym 2019 roku Sopoteka odnotowała 148915 odwiedzin, a jej czytelnicy wypożyczyli 40049 książek.

W progach biblioteki odbywa się całe mnóstwo rozmaitych aktywności: spotkania autorskie (niektóre gromadziły w głównej sali mediateki ponad 400 osób), wernisaże, warsztaty, wykłady, turnieje konsolowe i planszówkowe, czytania performatywne, konwersacje w językach obcych.

W sumie w 2019 w Sopotece odbyły się 544 imprezy.

Miniteka

Miniteka to miejsce dedykowane rodzinom lubiącym książki, kulturę i kreatywną zabawę z dziećmi.

Znajduje się tu literatura dostosowana do potrzeb młodych czytelników, od książek kartonowych i opowiadań, przez powieści dla ciekawych świata, po literaturę popularnonaukową, a także książki w języku angielskim.

Bibliotekarze dbają o to, aby w księgozbiorze znalazły się nowości wybrane z najlepszych wydawnictw, nominowane i nagradzane w wielu prestiżowych konkursach.
Z myślą o opiekunach stworzono dział Literatura mamy i taty, w którym znajdują się książki pomocne w wychowaniu dzieci. W ten sposób chcemy umożliwić rodzicom i opiekunom zapoznanie się z fachową literaturą, która byłaby w stanie dostarczyć cennych wskazówek wychowawczych, a także pozwoli lepiej zrozumieć świat dziecka.

W Minitece prowadzone są różne formy popularyzacji książki i czytelnictwa, m.in.: spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne podczas ferii i wakacji, lekcje biblioteczne oraz różnorodne zabawy i warsztaty tematyczne. Na szczególną uwagę zasługują odbywające się cyklicznie przedstawienia Teatrzyku Pacynka, który w czasie pandemii przeniósł się do mediów społecznościowych Biblioteki.

Koc i Książka

W jasnych i przytulnych wnętrzach, na wygodnych sofach przy filiżance kawy można poczytać książki i prasę.

W środkowej sali biblioteki organizowane są wystawy, wernisaże, spotkania oraz warsztaty. W części dziecięcej, gdzie znajduje się łódź wypełniona poduchami, odbywają się zajęcia edukacyjno-plastyczne oraz lekcje biblioteczne dla dzieci.

Przy Bibliotece działa Sopocki Dom Sąsiedzki, w którym odbywają się cykliczne zajęcia i spotkania skierowane zarówno do Seniorów, jak i dzieci (Treningi pamięci, Joga dla Seniorów, Spotkania z dietetykiem oraz Wieczór z Baśnią i warsztaty plastyczno- rękodzielnicze „Samodzielnia”) W Filii odbywają się także warsztaty pisarskie pt. „Warsztaty twórczego pisania”.

Broadway

Filia ta znajduje się na Brodwinie, w jednej z dzielnic Sopotu i jest  miejscem przyjaznym z różnorodną ofertą dla osób w każdym wieku.  Została otwarta 7 marca 2016 roku. Proponuje książki papierowe i audiobooki, które są uzupełniane na bieżąco atrakcyjnymi nowościami wydawniczymi. W kąciku czytelniczym znajdują się czasopisma kolorowe i gazety codzienne, w komputerowym natomiast udostępniamy użytkownikom 3 laptopy. Ponadto najmłodsi mogą korzystać z gier planszowych, puzzli, klocków, kolorowanek oraz „czarodziejskiego namiotu”. Dodatkową atrakcją adresowaną do użytkowników biblioteki są czytniki ebooków i filmy wypożyczane do domu oraz możliwość gry w tenisa stołowego i w szachy. Mieszkańcy Sopotu mogą korzystać również z usługi: ksero, drukowania i skanowania dokumentów.

Dla dzieci odbywają zajęcia w „Akademii Małego Czytelnika”, lekcje biblioteczne organizowane dla grup przedszkolnych i szkół, wakacyjne kino i wiele innych imprez tematycznych. Dla dorosłych odbywają się: wernisaże, wystawy malarstwa i fotografii, koncerty, spotkania autorskie, prelekcje, wykłady.

Filie 2, 6 oraz 8

W tych trzech filiach znajduje się duży wybór literatury beletrystycznej, popularnonaukowej oraz poradników z zakresu psychologii. Można tu miło spędzić czas z książką lub czasopismem dostępnym na miejscu. W każdej filii jest wi-fi, a więc można pracować także z własnym sprzętem.

Każda z filii jest organizatorem szeregu wydarzeń popularyzujących czytelnictwo i wiedzę. Rozmaite formy, które przybierają działania nastawione na upowszechnianie kultury, gromadzą w progach Biblioteki zróżnicowanych odbiorców. Społeczność lokalna, w tym dzieci, młodzież i seniorzy aktywnie biorą udział w organizowanych przez Bibliotekę wydarzeniach: spotkaniach autorskich, warsztatach, wykładach, kursach, lekcjach bibliotecznych, prelekcjach naukowych, seansach filmowych, wernisażach.


Nagrody i wyróżnienia:

Konkurs Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”:

2018 – Tytuł „Mistrza Promocji Czytelnictwa”  przyznany Bibliotece Sopockiej  podczas Warszawskich Targów Książki 2018
2015 – Nagroda Specjalna za szczególne zasługi w działaniach na rzecz propagowania czytelnictwa. Także osobne nagrody i wyróżnienia trafiły do Miniteki, Sopoteki i Filii Broadway
2014 – Nagroda Specjalna

2010 – Wyróżnienie specjalne dla laureatów poprzednich edycji konkursu za utrzymanie wysokiego poziomu popularyzacji czytelnictwa oraz promocji książki

Inne nagrody:

2018 – Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR im. Tadeusza Górnego, przyznana za bogactwo oferty i entuzjastyczne opinie jej odbiorców.

2007 – Tytuł „Mistrza Promocji Czytelnictwa” za zajęcie II miejsca w konkursie Polskiej Izby Książki na Najbardziej Aktywną Bibliotekę 2007 roku.

2006 – Nominacja dla strony internetowej Biblioteki w kategorii: Kultura, Rozrywka w konkursie stron internetowych WebStarFestival.

2003 – Zwycięstwo w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Narodową, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Polską Izbę Książki oraz tygodnik „Przegląd” pod hasłem: „Biblioteka – Lokalne Centrum Informacji, Kultury i Edukacji”.

2001 – Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie została Członkiem Polskiego Związku Bibliotek

Ponadto Biblioteka Sopocka jest pomysłodawcą i inicjatorem konsorcjum Legimi – inicjatywy, która dzięki współpracy bibliotek z Legimi umożliwia czytelnikom uzyskanie dostępu do elektronicznej wypożyczalni książek. W skład konsorcjum wchodzą 23 biblioteki z województwa pomorskiego.


Tekst i foto: Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie