Biblioteka OOdi w Helsinkach

Biblioteka OOdi w Helsinkach (ang. The Helsinki Central Library Oodi, fin. Keskustakirjasto Oodi) jest biblioteką publiczną zbudowaną dla uczczenia rocznicy 100. lecia niepodległości Finlandii.

Nowoczesny gmach Biblioteki OOdi kosztował blisko 100 mln euro
Nowoczesny gmach Biblioteki OOdi kosztował blisko 100 mln euro, foto: Sino Yu [CC0]
Uroczyste otwarcie książnicy odbyło się w przeddzień Fińskiego Dnia Niepodległości – 5 grudnia 2018 r. i zgromadziło nie tylko tłumy Finów ale spotkało się także z ogromnym zainteresowaniem ze strony mediów na całym świecie.

Biblioteka OOdi - metal, szkło, drewno - połączenie tradycji i nowoczesności
Biblioteka OOdi – metal, szkło, drewno – połączenie tradycji i nowoczesności, foto: Ninara / flickr.com CC BY 2.0

Nowoczesny design

Nowa biblioteka robi ogromne wrażenie zarówno pod względem rozwiązań architektonicznych i designu jak i szerokiej oferty prowadzonej działalności.

Biblioteka jest otwarta siedem dni w tygodniu (od pon. do pt: 8.00 – 22.00 , sob. – nd.: 10.00 – 20.00 ) i dostępna dla wszystkich chętnych.

W ciągu miesiąca od otwarcia, Bibliotekę OOdi odwiedziło prawie 400 tys. osób
W ciągu miesiąca od otwarcia, Bibliotekę OOdi odwiedziło prawie 400 tys. osób, wypożyczono ponad 70 tys. książek i innych pozycji, założono ponad 3 tys. nowych kart bibliotecznych*, foto: Ninara / flickr.com CC BY 2.0

Trzypiętrowy budynek Biblioteki OOdi powstał w centrum Helsinek, w dzielnicy Töölönlahti, w bliskiej okolicy Centrum Muzycznego (fin. Helsingin musiikkitalo) i Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma (fin. Nykytaiteen museo).

Budynek Biblioteki OOdi, po prawej widoczne Muzeum Sztuki Współczesnej
Budynek Biblioteki OOdi, po prawej widoczne Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma, foto: Vadelmavene / Wikimediacommons CC BY-SA 4.0

Konsultacje społeczne

Gmach został zaprojektowany przez znaną fińską pracownię architektoniczną ALA Architects a sam projekt był poddany wnikliwym konsultacjom społecznym.

Projekt Biblioteki OOdi  konsultowano ze społeczeństwem
Projekt Biblioteki OOdi  konsultowano ze społeczeństwem, w efekcie powstały przestrzenie, które najlepiej spełniają potrzeby użytkowników placówki, foto: Ninara / flickr.com CC BY 2.0

Inwestycja kosztowała blisko 100 mln euro i w znacznej mierze została sfinansowana przez miasto Helsinki. Z budżetu państwa na budowę przeznaczono ok. 30 mln euro.

Przed Biblioteką znajduje się zielona przestrzeń rekreacyjna
Przed Biblioteką znajduje się zielona przestrzeń rekreacyjna, foto: Vadelmavene / Wikimediacommons CC BY-SA 4.0

Tylko jedną trzecią powierzchni biblioteki zajmują książki (ok. 100 tys.). Pozostała część przeznaczona jest na relaks oraz różnorodne aktywności. Tradycyjne biblioteczne półki z książkami znajdziemy na parterze. Na piętrze zlokalizowano z kolei kino, salę wielofunkcyjną i restaurację. Poddasze stanowi tzw. makerspace i jest przeznaczone na różnorodne aktywności i rozwijanie umiejętności. Można tu skorzystać m.in. z drukarek 3D, sprzętu muzycznego a nawet maszyn do szycia czy kuchni.

Biblioteka miejscem spotkań

Sama Biblioteka określa się mianem: miejsca do spotkań, czytania i zdobywania doświadczeń, które dostarcza użytkownikom wiedzę i nowe umiejętności, w którym można się uczyć, wypoczywać i pracować.

Biblioteka OOdi w Helsinkach
Foto: Maarit Hohteri / OOdi

**27 sierpnia 2019 r. podczas 85. Światowego Kongresu Bibliotek i Informacji IFLA (#WLIC2019) Biblioteka OOdi otrzymała nagrodę i tytuł najlepszej na świecie Biblioteki Publicznej Roku 2019 r.

Biblioteka OOdi w Helsinkach
foto: Ninara / flickr.com CC BY 2.0



Opracowanie: Joanna Filimonow

Źródła: