Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie

Historia Biblioteki Publicznej we Wschowie sięga 1946 r.  Pierwszego wpisu do księgi inwentarzowej dokonano 11 grudnia 1946 roku. Zakupiono wówczas 140 książek w poznańskiej księgarni. Biblioteka miała wtedy status placówki powiatowej.

Od 2013 roku Biblioteka mieści się przy ulicy Plac Farny 3, w odrestaurowanym historycznym budynku byłej Rezydencji Jezuickiej. Generalny remont był częścią projektu “Rewitalizacja Starego Miasta we Wschowie” o całkowitej wartości ponad 12, 5 mln złotych,  z czego prawie 5 mln zł wyniosło dofinansowanie z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W ramach projektu dokonano m.in. odbudowy obiektu Collegium Jezuickiego we Wschowie na siedzibę Muzeum Ziemi Wschowskiej, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Wschowa i Punktu Informacji Turystycznej. Skrzydło północne zostało przebudowane na potrzeby muzeum a skrzydło południowe – biblioteki.

Zamontowano windę dla potrzeb osób niepełnosprawnych a w miejscu zniszczonych schodów wybudowano nowe. Na parterze znajduje się Punkt Informacji Turystycznej. Właściwą Bibliotekę usytuowano na piętrze i poddaszu.

W jednym budynku znajdują się trzy oddziały: dla dzieci, dla młodzieży i dorosłych oraz czytelnia. W czytelni można skorzystać z komputerów podłączonych do sieci a także oddać się lekturze przy kawie lub herbacie.

W 2019 r. Ilona Ratajczak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy została Bibliotekarzem Roku 2018 w województwie lubuskim i znalazła się w finale IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu SBP. W 2016 r. Biblioteka obchodziła Jubileusz 70. lecia działalności.

Foto: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wschowa