Biblioteka Domu Literatury (Maison de la littérature) Quebecu

Dom Literatury  (fr. Maison de la littérature) Quebecu to połączenie biblioteki publicznej oraz centrum twórczości literackiej, gdzie główną rolę odgrywa słowo mówione i pisane a hasłem przewodnim jest: Pisać. Czytać. Żyć. (fr. Écrire. Lire. Vivre.)

To niezwykła i inspirująca przestrzeń poświęcona literaturze i pisaniu, miejsce do tworzenia, spotykania się i spędzania wolnego czasu w przyjaznej scenerii. Poza biblioteką znajdziemy tu stałą wystawę o literaturze Quebecu oraz specjalne, wydzielone przestrzenie przeznaczone dla pisarzy. Można tu spotkać zarówno zawodowych autorów jak i amatorów w dziedzinie literatury. Miejsce jest otwarte dla wszystkich i z uwagi na odważną transformację architektoniczną przyciąga wielu turystów.

foto: Lea-Kim, Pixabay.com

Centrum mieści się w dawnym kościele Wesley, w samym sercu Starego Quebecu. Neogotycka świątynia została zbudowana w 1848 roku, wg projektu Edwarda Stavely’a, jako miejsce kultu dla społeczności Metodystów. Kościół został zamknięty w 1931 roku. W 1944 r. miasto przekazało budynek Instytutowi Kanadyjskiemu w Quebecu, które otworzyło tu Salę Instytutu (fr. Salle de L’Institut Canadien) mieszczącą bibliotekę publiczną, salę koncertową i wykładową. W 1999 r. zamknięto Salę i jednocześnie podjęto prace mające na celu otworzenie Domu Literatury jako kreatywnego miejsca spotkań mieszkańców, pisarzy i twórców sztuki literackiej oraz promocji literatury Quebecu.

Renowacji i modernizacji budynku dokonano wg projektu firmy architektonicznej Chevalier Morales Architectes. Architektom udało się połączyć klasykę z nowoczesnością i stworzyć oszałamiające miejsce, które stało się przedmiotem licznych nagród architektonicznych, w tym m.in:

• (2014) Canadian Architect Award of Excellence
    • (2016) Mérites d’architecture de la Ville de Québec awards w kategorii miejsca publiczne
    • 2017 Grand Prize for Excellence
    • 2017 Cultural Buildings Award
    • (2017) Mérites d’architecture de la Ville de Québec award
    • (2018) Governor General’s Medal in Architecture

foto: Jeangagnon [CC BY-SA 4.0]/wikimediacommons

Dom Literatury w Quebecu oferuje mieszkańcom, autorom i literaturoznawcom inspirującą przestrzeń z szeregiem usług, działań i wydarzeń, za które otrzymuje prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Biblioteka Domu Literatury jest główną placówką Biblioteki prowincji Quebecu (fr. Bibliothèque de Québec)

foto: ActuaLitté [CC BY-SA 2.0] flickr.com

foto: Jeangagnon [CC BY-SA 4.0]/wikimediacommons