Biblioteka Pałacu Pokoju w Hadze

Biblioteka Pałacu Pokoju w Hadze jest biblioteką specjalizującą się w prawie międzynarodowym. Chociaż jej głównym zadaniem jest obsługa Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, Stałego Trybunału Arbitrażowego i Haskiej Akademii Prawa Międzynarodowego, czyli instytucji mieszczących się w Pałacu Pokoju, to biblioteka jest dostępna także dla pracowników międzynarodowych instytucji prawnych w Hadze oraz wszystkich naukowców i studentów prawa międzynarodowego.

Biblioteka Pałacu Pokoju, 2014 r.,foto: Hansmuller [CC BY-SA 3.0] / Wikimedia Commons

Obszerna kolekcja Biblioteki obejmuje międzynarodowe prawo publiczne i prywatne oraz kwestie wojenne i pokojowe. W jej zbiorach znajduje się ponad milion woluminów gromadzonych od 1913 r. aż po czasy współczesne. Znaczną część kolekcji można przeszukiwać online w elektronicznym katalogu biblioteki.

Biblioteka Pałacu Pokoju, 2014 r., foto: Hansmuller [CC BY-SA 3.0] / Wikimedia Commons

Biblioteka słynie ze swoich cennych zbiorów. Do najważniejszych należą:

  • największa na świecie kolekcja dzieł Hugo Grocjusza, holenderskiego prawnika, filozofa i dyplomaty, zwanego “ojcem” prawa międzynarodowego. W Bibliotece Pałacu Pokoju znajduje się unikatowa, wczesna edycja “De Iure Belli ac Pacis” (O prawie wojny i pokoju) najsłynniejszego dzieła Grocjusza napisanego w 1625 roku.
  • kolekcja Peace Movement
Biblioteka Pałacu Pokoju, 2014 r.,foto: Hansmuller [CC BY-SA 3.0] / Wikimedia Commons

Biblioteka Pałacu Pokoju jest czynna 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-17:00. Aby z niej skorzystać należy wcześniej się zarejestrować i posiadać ważny dokument tożsamości. Założenie karty bibliotecznej, niezbędnej do korzystania z zasobów biblioteki, kosztuje 30 Euro / rok. Książki wypożyczane są na 14 dni z możliwością przedłużenia na kolejne 14 dni.

Biblioteka Pałacu Pokoju, 2014 r.,foto: Hansmuller [CC BY-SA 3.0] / Wikimedia Commons
Biblioteka Pałacu Pokoju jest częścią Fundacji Carnegie odpowiedzialnej za utrzymanie Pałacu Pokoju w Hadze. Pałac Pokoju (nl. Vredespaleis) wybudowano w latach 1907-1913 według projektu Ludwika Marii Cordonniera. Ogrody pałacowe zaprojektował Anglik Tomasz Dayton Mawson.

Pałac Pokoju, czasy współczesne
Pałac Pokoju w 1910 r.

Pałac Pokoju posiada wiele drogocennych darów otrzymanych od różnych krajów świata, w tym m.in. wazon jaspisowy z Rosji, marmur z Włoch, gobeliny z Japonii, drzwi żeliwne z Belgii, wieżę zegarową ze Szwajcarii, drewno ze Stanów Zjednoczonych i Indonezji oraz fontannę z Danii.

Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed [CC BY-SA 4.0 ] / Wikimedia Commons

Twórcą fontanny jest Arnold Krog, dyrektor artystyczny Królewskiej Fabryki Duńskiej Porcelany. Porcelanowe niedźwiedzie polarne i lwy morskie zaprojektował C.A. Ronessen. W 1914 r. fontannę ukończono w fabryce w Kopenhadze i zaprezentowano na bałtyckiej wystawie w Malmö w Szwecji. Zawirowania polityczne spowodowane wybuchem I wojny światowej sprawiły, że fontanna nie została od razu dostarczona do Pałacu Pokoju. Ze względów organizacyjnych i ekonomicznych przetransportowano ją do Holandii dopiero w 1920 r. Na przesyłkę składało się 68 skrzyń z elementami porcelanowymi i 37 skrzyń z elementami granitowymi. Fontanna została złożona w 1923 r.


Oprac. JF
źródło: strona internetowa Peace Palace Library [dostęp 26.02.2019 r.]