Muzoteka | Biblioteka muzyczna w Częstochowie

Muzoteka, czyli filia muzyczna przy Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie powstała w 1979 roku i była wówczas jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu.

Muzoteka w Częstochowie
Fot. archiwalna/ ze zbiorów Biblioteki Publiczna w Częstochowie

W swoich zbiorach posiadała obszerne zbiory płyt analogowych, nut i książek o tematyce muzycznej.

Muzoteka w Częstochowie
Fot. archiwalna/ ze zbiorów Biblioteki Publiczna w Częstochowie

Z dawnej biblioteki powstaje Muzoteka

Przez ponad 40 lat częstochowska biblioteka muzyczna mieściła się w pawilonie nieopodal rakowskiej estakady, przy alei Niepodległości 41. Filia zlokalizowana była na piętrze, na które prowadziły wysokie schody stanowiące barierę dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów, czy rodziców z małymi dziećmi. Dodatkowo placówka była oddalona od centrum miasta i szkół muzycznych. To wszystko utrudniało korzystanie z jej zbiorów, dlatego podjęto decyzję o przeniesieniu biblioteki do nowej lokalizacji, przy okazji zmieniając jej nazwę na bardziej nowoczesną.

Tak powstała Muzoteka, która od 1 lipca 2020 r. mieści się przy alei Kościuszki 4. w ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Oddziału dla Dzieci i Młodzieży i w pobliżu Wypożyczalni Głównej. Nie bez znaczenia dla działalności placówki jest fakt, że nowa siedziba znajduje się niedaleko Zespołu Szkół Muzycznych oraz Instytutu Muzyki Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza.

Dzięki nowej lokalizacji placówki na parterze zniknęły bariery architektoniczne.

Biblioteka dysponuje różnorodnymi zbiorami o charakterze muzycznym: płytami analogowymi oraz CD, nutami, śpiewnikami oraz książkami o tematyce muzycznej.

Strona www Muzoteki:  http://www.biblioteka.czest.pl/muzyczna


Oprac. JF

Źródło, w tym zdjęcia: materiały Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie

Czytaj także na portalu SBP: Muzoteka – dawna Filia Muzyczna BP w Częstochowie – otwarta w nowej lokalizacji