Biblioteka Trinity College w Dublinie

Biblioteka Trinity College to największa biblioteka w Irlandii i jednocześnie jedna z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Jej historia sięga końca XVI w. kiedy królowa Elżbieta I z Tudorów założyła w 1952 r. w Dublinie Trinity College (Kolegium Świętej Trójcy) – pierwszą irlandzką uczelnię, przeznaczoną wyłącznie dla protestantów i mającą na celu “ucywilizowanie” Irlandczyków i uchronienie ich przed wpływami papizmu. Absolwentami tej uczelni byli m.in. słynni pisarze: Oskar Wilde, Samuel Beckett czy Thomas Moore.

Biblioteka Trinity College w Dublinie
Budynek Starej Biblioteki, mieszczący Długą Salę oraz rękopisy w tym “Księgę z Kells” Foto: Patrick Theiner [CC BY-SA 3.0] / Wikimedia Commons

Biblioteka Trinity College zlokalizowana jest w samym sercu stolicy Irlandii. W kilku budynkach bibliotecznych znajduje się w sumie ponad 6 mln różnych obiektów, w tym czasopisma, rękopisy, mapy i zbiory muzyczne będące odzwierciedleniem ponad 400-letniej akademickiej działalności biblioteki. Od 1801 r. biblioteka posiada prawo do egzemplarza obowiązkowego i od tej pory otrzymuje publikacje ukazujące się zarówno w Irlandii jak i Wielkiej Brytanii.

Biblioteka Trinity College jest biblioteką naukową, a od 2006 r. partnerem instytutu badawczego “Trinity Long Room Hub Arts and Humanities Research Institute”.

Stara Biblioteka i Długa Sala ( ang. The Old Library & Long Room)

Biblioteka Trinity College w Dublinie
Foto: Pixabay.com

Stara Biblioteka z Długą Salą

Chociaż historia Biblioteki Trinity College sięga końca XVI w, czyli początków działalności uczelni, to najstarszy istniejący budynek biblioteczny tzw. Stara Biblioteka ze słynną Długą Salą pochodzi z końca XVIII w. To w tym gmachu przechowywanych jest ok. 200 tys. ksiąg i manuskryptów, w tym największy skarb Irlandii – “Księga z Kells” (ang. Book of Kells) a także m.in. “Księga z Armagh” (ang. Book of Armagh) i “Księga z Durrow” (ang. Book od Durrow).

Biblioteka Trinity College w Dublinie
Foto: Pixabay.com

Długa Sala ma blisko 65 m długości i ponad 12 m szerokości i jest największym pomieszczeniem bibliotecznym w Europie.  Po obu bokach długiego korytarza znajdują się wnęki wypełnione regałami z książkami.

Biblioteka Trinity College w Dublinie
foto: Pixabay.com
Biblioteka Trinity College w Dublinie
Foto: Alex Block /Unsplash

Wnęki wyposażone są w drabinki (każda z oknem i stołem do pracy), podzielone są na pięterka, które tworzą galerię. Przy każdej niszy, na poziomie parteru, znajdują się marmurowe popiersia sławnych ludzi, a obok nich proporce przedstawiające sceny z historii XI-wiecznej Irlandii.*

Biblioteka Trinity College w Dublinie
Foto: Valentino Mazzariello / Unsplash
Biblioteka Trinity College w Dublinie
Foto:Giammarco Boscaro /Unsplash

Stara Biblioteka pełni obecnie rolę muzeum i jest dostępna dla zwiedzających. Z uwagi jednak na sławę zbiorów jak i architekturę wnętrza Długiej Sali stanowi tak ogromną atrakcję turystyczną, że chętni do jej zwiedzania muszą liczyć się zarówno z długimi kolejkami przed wejściem jak i wysokimi kosztami wstępu.

Skarbiec i Księga z Kells (ang. Treasury & Book of Kells)

Słynna Księga z Kells

Księga z Kells (łac. Codex Cenannensis), manuskrypt z ok. 800 r. to jeden z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego. Księga zawiera cztery Ewangelie wraz z komentarzami. Jej karty zostały wykonane z wysokiej jakości cielęcego pergaminu, a wyraziste kolory ilustracji wynikają z zastosowania egzotycznych barwników. Na uwagę zasługuje świetnie zachowana kaligrafia i misterne zdobienia wielobarwnymi celtyckimi motywami roślinnymi i figuralnymi oraz inicjałami. W 2011 roku Księga z Kells została wpisana na listę UNESCO Pamięć Świata jako jedno z najcenniejszych dzieł religijnej sztuki średniowiecznej Europy.

Księga z Kells jest przechowywana w Bibliotece Trinity College od końca XVII w. Od XIX w. jest przedmiotem stałej ekspozycji.

Aby zapewnić odpowiednią temperaturę i wilgotność przechowywanym w bibliotece zbiorom, wszystkie pomieszczenia Starej Biblioteki są klimatyzowane. Dodatkowo dwie najcenniejsze księgi “Księga z Kells” i “Księga z Armagh” znajdują się w oddzielnym, niemal całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu, w tzw. Skarbcu (ang. Treasury). Zwiedzający mają do wglądu tylko po kilka stron obu ksiąg, umieszczonych w podświetlonych gablotach na środku Skarbca.

Opracowanie: J.Filimonow


Źródła:

  • *Ciesielewska-Kruczek R.:  Świat Bibliotek. Z bibliotecznych podróży. Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza nr 29, Warszawa, Wydawnictwo SBP, 2017
  • History of the Library, strona internetowa The Library of Trinity College Dublin [dostęp 14.05.2019 r.] www.tcd.ie/library/about/history.php
  • Zdjęcia przedstawiające karty Księgi z Kells należą do Domeny Publicznej