Biblioteka Instytutu Goethego w Warszawie
28 sierpnia 1749 r. przyszedł na świat Johann Wolfgang von Goethe, najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, myśliciel, przyrodnik, uczony i mąż stanu. W 2019 r. obchodzimy 270. rocznicę jego urodzin i przy tej okazji zapraszamy do odwiedzin *dwóch bibliotek działających przy Instytucie Goethego (niem. Goethe-Institut) w Polsce, instytucji kulturalnej Republiki Federalnej Niemiec posiadającej swoje siedziby na całym świecie.
Biblioteka Instytutu Goethego w Warszawie
Instytut Goethego w Warszawie rozpoczął działalność w 1990 roku i swym zasięgiem obejmuje 10 województw: Zachodniopomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Lubuskie, Łódzkie, Lubelskie.
Od 2004 roku siedziba Instytutu mieści się w nowoczesnych pomieszczeniach przy ul. Chmielnej w samym centrum stolicy.

W instytucie działa biblioteka, która jest ogólnodostępna a korzystanie z publikacji na miejscu jest bezpłatne. Aby skorzystać z wypożyczalni należy posiadać kartę czytelnika, którą otrzymuje się na podstawie dowodu osobistego lub innego dokumentu z aktualnym adresem. Zapisy czytelników poniżej 16 roku życia wymagają zgody lub obecności opiekuna prawnego.

Wszystkie publikacje wypożyczane są na okres 3 tygodni a każdy czytelnik może wypożyczyć maksymalnie 30 publikacji.

W bibliotece znajdują się źródła informacji w formie drukowanej i cyfrowej – o niemieckiej sztuce, literaturze i muzyce a także o życiu codziennym w Niemczech.

W katalogu online, obejmującym biblioteki Goethe-Institut na całym świecie (OPAC), można wyszukiwać publikacje oraz mieć wgląd w zasoby bibliotek, nawet nie będąc zapisanym do biblioteki. Aby jednak móc zarządzać własnym kontem czytelnika przez Internet, należy posiadać konto czytelnika w bibliotece Goethe-Institut oraz zarejestrować się w serwisie Moj Goethe.de.

Na stronie www biblioteki w zakładce “Nowości w bibliotece” można zapoznać się z wybranymi najnowszymi publikacjami dostępnymi zarówno do wypożyczenia w bibliotece jak w serwisie Onleihe – bibliotece internetowej, udostępnianej w Polsce przez Goethe-Institut, dzięki której można wypożyczać online publikacje elektroniczne w języku niemieckim.
W Onleihe można wypożyczyć wiele tytułów prasowych. Są wśród nich gazety i czasopisma o tematyce społeczno-politycznej jak Der Spiegel, Die Zeit, Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), Süddeutsche Zeitung (SZ), Neue Züricher Zeitung, a także prasa poświęcona różnym dziedzinom wiedzy, np. Wirtschaftswoche, Psychologie heute, buchreport magazin, ColorFoto, Deutsch als Fremdsprache, Deutsch perfekt i wiele innych. W ofercie są również periodyki dla młodych czytelników, jak Dein Spiegel.

W Onleihe znajdują się także różnego rodzaju podręczniki gramatyki, ćwiczenia, uproszczone teksty do czytania, kursy audio, słowniki i wiele tytułów, które pomogą udoskonalać znajomość języka niemieckiego, między innymi także czasopisma jak Deutsch perfekt i Deutsch perfekt Audio. Onleihe ma też propozycje dla nauczycieli niemieckiego – czasopisma fachowe jak Markt, Fremdsprache Deutsch, Deutsch als Fremdsprache, filmy Die Sendung mit dem Elefanten do wykorzystania w nauczaniu początkowym, zabawy dydaktyczne, podręczniki itp.
Stale powiększa się również wybór tytułów literatury pięknej. Dzięki Bibliotece czytelnicy mają do dyspozycji wiele e-booków i audiobooków – powieści, biografii, kryminałów czy poezji.
Więcej informacji o Bibliotece Instytutu Goethego w Warszawie i jej ofercie kulturalnej znajduje się na jej stronie internetowej.
O drugiej bibliotece czytaj >> Biblioteka Instytutu Goethego w Krakowie (kliknij)
Opracowanie: Joanna Filimonow
Zdjęcia: © Goethe-Institut, Foto Adam Burakowski (Opublikowane na stronie swiatbibliotek.pl za zgodą Goethe-Institut Warschau)
Źródło: strona internetowa Goethe-Institut Polen [Dostęp 28.08.2019 r.]