Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – Zagłębiowska Mediateka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu jest największą i jedną z najstarszych instytucji kultury w mieście. Jej historia sięga 1927 r. kiedy została powołana uchwałą Rady Miejskiej.  Obecnie dysponuje siecią 21 placówek bibliotecznych. Główna siedziba – Zagłębiowska Mediateka mieści się przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu i stanowi nowoczesny ośrodek o regionalnym znaczeniu.

Zagłębiowska Mediateka, swą nazwę oraz gmach na miarę XXI wieku zyskała po generalnym remoncie. Przebudowa kosztowała 20,5 mln złotych i trwała kilkanaście miesięcy.  Budynek z lat 70-tych zmienił się nie do poznania a uroczyste otwarcie Mediateki w czerwcu 2018 r. przyciągnęło tłumy mieszkańców Sosnowca.

Budynek przed modernizacją

Budynek po modernizacji

Na powierzchni ponad 6.5 tys. m2 stworzono przestrzeń o nowoczesnym designie m.in. z aulą (na ok. 200 osób), informatorium, miejscem dla multimediów, czy zbiorów regionalnych (tzw. “Zagłębiana”).

Multimedia

Wydzielono czytelnie dla dorosłych a najmłodsi zyskali Świat Nauki i Fantazji z kolorowym labiryntem regałów z książkami.

Wypożyczalnia dla dorosłych

Świat Nauki i Fantazji dla dzieci – kolorowy labirynt

Na użytkowników Mediateki czeka ponad 200 tys. książek, ok. 4 tys. tytułów wydań cyfrowych dla osób niewidomych i niedowidzących, ok. 3 tys. audiobooków, gry planszowe i elektroniczne, multimedialne urządzenia i zabawki dla dzieci, okulary VR, konsole i robot do nauki programowania.

Mediateka posiada książkomat pozwalający na samodzielne wypożyczenie książek oraz wrzutnię.

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu za swoją działalność i bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną była wielokrotnie nagradzana i wyróżniania. Nie raz sięgała po tytuł najlepszej biblioteki w województwie śląskim w kategorii bibliotek wielkomiejskich. Została także odznaczona Medalem „Bibliotheca Magna-Perennisque” nadawanym przez  Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich bibliotekom oraz instytucjom, organizacjom, zespołom, itp. za wybitne dokonania lub całokształt działalności na rzecz rozwoju bibliotekarstwa polskiego i upowszechniania książki w społeczeństwie polskim.

Do innych ważnych nagród i wyróżnień, którymi uhonorowano sosnowiecką książnicę można zaliczyć m.in.:

• Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”
  • Odznakę „Zasłużony dla Miasta Sosnowca”
  • Medal SBP “W dowód uznania”
  • „Mistrz Promocji Czytelnictwa 2013″

Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 12.00-20.00
Wtorek, środa, czwartek, piątek: 8.00-20.00
Sobota: 10.00-17.00

Książkomat i wrzutnia: 24h

Strona www: www.biblioteka.sosnowiec.pl

FB: https://www.facebook.com/mbpsosnowiec/