Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu została założona w 1947 r. przy ul. Kościelnej 8. Rok później została przeniesiona do opolskiego Ratusza a w 1955 r. połączona z Wojewódzką Biblioteką Publiczną, z którą była związana przez blisko 40 lat. Do 1975 roku funkcjonowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu, a następnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu.

1 stycznia 1992 r. z Wypożyczalni Centralnej, Oddziału dla Dzieci i 20 filii bibliotecznych WBP w Opolu utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną w Opolu. W 2008 roku rozpoczęto budowę nowej centrali przy ul. Minorytów 4, która została uroczyście otwarta 2 marca 2011 r.
Nowoczesna siedziba powstała w miejscu czynszowej XIX-wiecznej kamienicy.
Budynek główny zbudowany jest z dwóch zewnętrznie i stylistycznie różnych modułów: starszy, pochłaniający istniejącą XIX-wieczną kamienicę i wykorzystujący jej neoklasycystyczną fasadę oraz nowy szklany moduł o prostej formie z pylonami symbolizującymi arkusze papieru zapisane wierszami Edwarda Stachury.
Gmach MBP ma cztery kondygnacje. Na parterze znajduje się sala konferencyjna, szatnia, dwie galerie i kawiarnia.
Na pierwszym i drugim piętrze znajdują się wypożyczalnie i czytelnia, zaś na trzecim piętrze – działy merytoryczne, magazyny i administracja MBP.
Kubatura budynku wynosi 10742 m3, łączna powierzchnia użytkowa to 2366 m2.
Główne wejście do biblioteki znajduje się w nowej części budynku, w ciągu komunikacyjnym od strony ul. Minorytów. Prowadzi do niego parkowa aleja z pochylnią ułatwiającą dostęp do budynku osobom niepełnosprawnym. Przeszklenie od strony parku i kanału Młynówka otwiera przestrzenie biblioteki na otaczającą zieleń oraz wodę i pozwala przechodniom zaglądać do środka. Dzięki płynnemu przechodzeniu wnętrza na zewnątrz i przestrzeni miejskiej do środka, budynek staje się miejscem otwartym, budzącym ciekawość i zainteresowanie.
Funkcjonalne połączenie starej części budynku z nową, przejścia bez progów, przeszklone kładki i mostki, centralnie umieszczona klatka schodowa, dwie windy umożliwiające komunikację z każdym piętrem – sprawiają, że poruszanie się po budynku jest ergonomiczne, zaś cała przestrzeń dostępna również dla osób niepełnosprawnych.
Przeszklenia znajdują się w części budynku pełniącej funkcje komunikacyjne oraz w obszarach, których użytkowanie nie koliduje z transparentnością.
Galeria, czytelnia, pracownie komputerowe mieszczą się w starej części obiektu, bardziej zamkniętej, tak by umożliwić użytkownikom pracę w większym skupieniu.
Wypożyczalnia Centralna zlokalizowana została na pierwszym i drugim piętrze. Wolny dostęp do półek, regały znajdujące się w dużej od siebie odległości, otwarta przestrzeń nie poprzecinana ścianami, sprawiają, że stworzone miejsce staje się przyjazne dla użytkownika.
Zlokalizowane między regałami sofy, fotele i stoliki zachęcają ludzi nie tylko do szybkiego przejrzenia księgozbioru, ale też do relaksu, zwolnienia tempa, niezobowiązujących rozmów. Wypożyczalnie stają się przestrzenią życia publicznego.
Przyjazne otoczenie stworzono również w zlokalizowanej na pierwszym piętrze Wypożyczalni dla Dzieci – Pokoju Bajek.
Dopasowany do potrzeb młodych czytelników wystrój wnętrz, przestrzeń z regałami oddzielona stanowiskami komputerowymi od przestrzeni do zabaw stworzyły dzieciom i ich rodzicom miejsce będące czymś pośrednim między salą zabaw a salą do nauki.
Pokój Bajek został wyposażony w stanowiska komputerowe, stoliki, krzesła i przestrzenne zabawki (np. drzewko życzeń) dostosowane do potrzeb dzieci.
Poza książkami i komiksami dostępne są tu również gry planszowe.
Znajdująca się na drugim piętrze Mediateka to nowoczesny, w pełni skomputeryzowany dział biblioteki. Dzięki jej powołaniu, tradycyjne zbiory książek i prasy zostały uzupełnione o filmy, filmy na Blu-ray, bajki, audiobooki, komiksy. Mediateka posiada również CZYTAK-i dla osób niewidomych i niedowidzących.
W Dziale Informacji – Czytelni zlokalizowanej na drugim piętrze biblioteki istnieje możliwość wypożyczania czytników e-książek, skorzystania z czytelni internetowej, wypożyczalni międzybibliotecznej. W zbiorach Działu Informacji znajdują się: bardzo rozbudowany księgozbiór regionalny dot. Opola i woj. opolskiego a także zbiory specjalne. Można tu również uzyskać dostęp do czytelni internetowej IBUK LIBRA, wypożyczalni e-booków Legimi, czytelni Academica oraz baz amerykańskich.
Wszystkie udostępniane zbiory zabezpieczone są cyfrowym systemem RFID, istnieje również możliwość samodzielnego wypożyczania książek poprzez zlokalizowane na pierwszym piętrze urządzenie self-check, a także i oddawania – na co pozwala trezor (wrzutnia). Ponadto biblioteka oferuje system elektronicznej rezerwacji książek poprzez katalog on-line.
Biblioteka została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy i audiowizualny, tak by stworzyć warunki rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Na każdym piętrze budynku zlokalizowane są stanowiska komputerowe z nowoczesnym sprzętem i dostępem do Internetu. Korzystanie z tych stanowisk jest nieodpłatne.
Cały budynek ma własną strefę Wi-Fi, która umożliwia użytkownikom z własnym sprzętem bezpłatne połączenia z siecią. Profesjonalne nagłośnienie sali konferencyjnej, holu, galerii, sprzęt do projekcji multimedialnych, plazmowe ekrany, sprawiają, że inwestycja stwarza możliwość korzystania z różnego rodzaju aktywności.
=====
Piętnaście Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, zlokalizowanych we wszystkich dzielnicach Opola, są na bieżąco rewitalizowane oraz dostosowywane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każda z filii posiada bogaty księgozbiór, zapewnia również możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych integrujących lokalną społeczność.
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu to nie tylko przestrzeń służąca wypożyczaniu książek. Biblioteka jest centrum aktywności społeczności lokalnej, zaspokajając i rozwijając potrzeby edukacyjne, kulturalne i informacyjne mieszkańców Opola we wszystkich grupach wiekowych.
To największa i najprężniej działająca biblioteka w całym województwie opolskim, która posiada dziecięce filie biblioteczne. Jest to przestrzeń do spotkań, rozmów o literaturze i sztuce. Poprzez stosowanie synkretycznych form pracy pedagogicznej oraz ciągłe poszukiwanie twórczych i innowacyjnych rozwiązań, bibliotekarze kierują swoją ofertę również do najmłodszych czytelników, czyli dzieci.
W każdym tygodniu biblioteka proponuje szereg wydarzeń kulturalnych o zasięgu lokalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim, jak: spotkania autorskie, promocje książek, wystawy, koncerty, pokazy filmów, warsztaty, happeningi literackie, konwersacje językowe, warsztaty komunikacji społecznej, nocne spotkania w bibliotece, imprezy cykliczne, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych.
Od 2011 roku, czyli od momentu nowej lokalizacji biblioteki przy ul. Minorytów 4 – grono czytelników się stale powiększa.
Liczba zarejestrowanych czytelników w 2019 roku wyniosła – 40 542 osób z czego 29 091 to czytelnicy aktywni.
W 2019 roku zrealizowano także 2547 wydarzeń (konkursów, warsztatów, lekcji bibliotecznych, wystaw, spotkań autorskich) w których uczestniczyło 100 848.
Oferta Biblioteki skierowana jest do dzieci, młodzieży, studentów, osób dorosłych, seniorów, niepełnosprawnych i wszystkich zainteresowanych aktywnością na polu kultury i literatury.
Miejska Biblioteka w Opolu może się pochwalić między innymi:
- tytułem Marki Opolszczyzny 2018 r. w kategorii usługa roku, przyznanej przez Samorząd Województwa Opolskiego
- nagrodą Ikar 2019 za niekonwencjonalne działanie na rzecz kulturalnych potrzeb mieszkańców Opola, przyznawaną przez Stowarzyszenie ZAiKS i Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
- wyróżnieniem w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2018 zorganizowanym przez Zarząd Główny SBP
- Nagrodą Miejsce przyjazne seniorom i osobom niepełnosprawnym w II edycji konkursu zorganizowanego przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Opola oraz Centrum Informacyjno-Edukacyjne Senior w Opolu.
- I miejscem dla Budynku Głównego MBP w plebiscycie ogłoszonym przez Muzeum Śląska Opolskiego Złota Dziesiątka powojennej architektury Opola – 1945-2018
- I miejscem w kategorii Aktywna promocja IBUKA Libry w mediach, na stronach www bibliotek oraz na portalach społecznościowych w ramach akcji Promocja e-czytelnictwa w bibliotece.
- w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najciekawsze wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Bibliotek 2018, MBP zajęła II miejsce za kampanię społeczno-edukacyjną „(Do)wolność czytania”.
- w 2020 r. została uznana za największy sukces w 30-letniej historii samorządności Opola
Godziny otwarcia:
poniedziałek 12:00-19:30
wtorek-piątek 09:00-19:30
sobota 11:30-17:30
Strona www: https://mbp.opole.pl/
FB: https://www.facebook.com/mbpopole
Instagram: https://www.instagram.com/mbp_opole/
Opracowanie: JF
Foto: MBP w Opolu
Źródła:
- Joanna Żółtowska/mat. pras. MBP w Opolu;
- strona www: MBP w Opolu [dostęp 28.07.2020]
- strona www WBP w Opolu [dostęp 28.07.2020]