Kalendarz Bibliotekarza | Rocznice literackie | Styczeń 2023
Zapraszam do zapoznania się i korzystania z kartki z Kalendarza Bibliotekarza na styczeń 2023 r.
Przygotowany materiał pomoże Ci zaplanować akcje promocyjne w Twojej bibliotece 🙂
Co przygotować w styczniu w bibliotece?
Poczęstunek dla czytelników z okazji Dnia Rogalika, a może dzień z puzzlami, klockami Lego lub Kubusiem Puchatkiem?
Akcja edukacyjna z okazji Dnia Obniżania Kosztów Energii?
Międzypokoleniowe spotkanie w bibliotece dla Babć, Dziadków i ich wnuków?
Odręczne przepisywanie fragmentów książki?
Posprzątanie swojego miejsca pracy i zachęcenie do porządków innych?
Wreszcie promocja książek Adama Bahdaja, Charles´a Perraulta, Lewisa Carrolla, Stanisława Grzesiuka, Ursuli K. Le Guin, Stendhala i innych, których okrągłe rocznice urodzin lub śmierci przypadają w styczniu 2023?
Poniżej ściągawka na styczeń.
Korzystaj dowolnie, pamiętając o uznaniu autorstwa (tj. nie usuwaj logo)
Będzie mi miło, jeśli podasz źródło: swiatbibliotek.pl
Kalendarz Bibliotekarza na styczeń 2023
Święta typowe i nietypowe w styczniu 2023
Dzień Domeny Publicznej
1 stycznia obchodzimy Dzień Domeny Publicznej. Wraz z nastaniem Nowego Roku, do zasobu dzieł, z których można swobodnie korzystać, przechodzą prace autorów zmarłych 70 lat temu. Lista dostępna jest w Wikipedii
Światowy Dzień Pokoju
1 stycznia to również Światowy Dzień Pokoju – ustanowiony przez papieża Pawła VI w 1967 r. Co roku odbywa się pod innym hasłem, wybieranym i ogłaszanym przez papieża podczas noworocznego orędzia.
Światowy Dzień Braille’a
Obchodzony rokrocznie 4 stycznia na pamiątkę urodzin Louisa Braille’a (ur. 4 stycznia 1809 r., zm. w 1852 r.) – wynalazcy Alfabetu Braille’a, pisma punktowego dla niewidomych.
Święto Trzech Króli
(Uroczystość Objawienia Pańskiego) to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, które upamiętnia objawienie się światu Boga w postaci narodzonego Jezusa Chrystusa. Obchodzone 6 stycznia, od 2011 jest w Polsce ustawowo dniem wolnym od pracy.
Dzień Sprzątania Biurka
(święto ruchome)
Kiedy po świątecznej przerwie wracamy do swoich miejsc pracy i biurek – warto poświęcić trochę czasu na uporządkowanie najbliższej przestrzeni. Przypominać ma o tym Dzień Sprzątania Biurka (#CleanYourDeskDay), obchodzony w drugi poniedziałek stycznia. W 2023 roku będzie to 9 stycznia.
Dzień Obniżania Kosztów Energii
10 stycznia obchodzony jest Dzień Obniżania Kosztów Energii. To bardzo ważne święto zarówno w kontekście zmian klimatycznych jak i rosnących obecnie cen energii. Święto zostało zapoczątkowane przez niezależną organizację Canadian Energy Efficiency Alliance i jest obchodzone na całym świecie.
(Zobacz także: Jak oszczędzać energię w bibliotece?)
Dzień Wikipedii
Przypada 15 stycznia na pamiątkę uruchomienia w 2001 roku angielskiej wersji tej znanej i popularnej na całym świecie encyklopedii internetowej.
Dzień Wszystkich Fajnych Bibliotekarzy
17 stycznia obchodzimy Dzień Wszystkich Fajnych – to doskonała okazja, aby uhonorować wszystkie fajne bibliotekarki i fajnych bibliotekarzy!
Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka
(ang. Winnie the Pooh Day)
To niezwykle wdzięczne święto, chętnie celebrowane w bibliotekach, zwłaszcza w oddziałach dla najmłodszych. Upamiętnia rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne’a (ur. 18 stycznia 1882 w Londynie, zm. 31 stycznia 1956 w Hartfield), brytyjskiego pisarza, autora książek dla dzieci Kubuś Puchatek (1926) oraz Chatka Puchatka (1928).
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Dat tych świąt nie trzeba chyba nikomu przypominać. O 21 i 22 stycznia pamiętają wszyscy, w których sercach babcie i dziadkowie zajmują miejsca szczególne. Ze świętem wiąże się tradycja składania przez wnuki życzeń i drobnych upominków dziadkom. W tych dniach biblioteki organizują m.in. wspólne czytanie, spektakle, zabawy międzypokoleniowe.
Dzień Pisma Ręcznego
(ang. Handwriting Day)
Obchodzimy 23 stycznia na pamiątkę urodzin Johna Hancocka, którego charakterystyczny podpis widnieje pod Deklaracją Niepodległości Stanów Zjednoczonych
Dlaczego warto celebrować to święto? W dobie technologii cyfrowych, korzystania z komputerów i smartfonów coraz rzadziej mamy okazję pisać ręcznie. A odręczne pisanie przynosi wiele korzyści. M.in. sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia a także wspomaga i ćwiczy pamięć.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
(ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust)
Święto, które przypada rokrocznie 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną, zostało uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchody mają na celu uczczenie pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Międzynarodowy Dzień LEGO
(ang. International LEGO Day)
Chociaż historia duńskiej firmy produkującej klocki LEGO sięga początków lat 30.tych XX w., to dopiero 28 stycznia 1958 roku opatentowano charakterystyczny sposób łączenia klocków. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Międzynarodowy Dzień LEGO. Co właściwie oznacza “LEGO”? Nazwa została przyjęta w 1934 roku i jest skrótem od duńskiego zwrotu „leg godt” – czyli baw się dobrze!
Klockami LEGO można się bawić także w wielu bibliotekach!
Międzynarodowy Dzień Puzzli
Również puzzle, które swoje święto mają 29 stycznia, można spotkać w bibliotekach. Międzynarodowy Dzień Puzzli jest obchodzony w celu zwrócenia uwagi na pozytywny wpływ jakie mają różnego rodzaju łamigłówki na mózg człowieka.
Dzień Rogalika
(ang. Croissant Day)
To smaczne święto przyjęło się w wielu bibliotekach, gdzie rokrocznie, 30 stycznia czekają na czytelników…. rogaliki…
Postanowienia noworoczne 2023
Inne nietypowe święta w styczniu 2023 r.
2 stycznia – Dzień Introwertyka, Dzień Ptysia
3 stycznia – Dzień Słomki do Picia
5 stycznia – Dzień Bitej Śmietany
6 stycznia – Dzień Filatelisty
7 stycznia – Dzień Dziwaka
8 stycznia – Dzień Elvisa Presleya, na pamiątkę urodzin piosenkarza – 8 stycznia 1935 r., (zm. 1977)
14 stycznia – Światowy Dzień Logiki, Dzień Osób Nieśmiałych
16 stycznia (święto ruchome) – Blue Monday, czyli najbardziej depresyjny dzień w roku, który wg. brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla, przypada w trzeci poniedziałek stycznia.
20 stycznia – Międzynarodowy Dzień Akceptacji
Rocznice literackie w styczniu 2023
2 stycznia – 105. rocznica urodzin Adama Bahdaja (1918-1985) – polskiego pisarza, autora utworów dla dzieci i młodzieży
5 stycznia – 60. rocznica śmierci Hanny Mortkowicz-Olczakowej (1905-1968) – polskiej poetki i pisarki, autorki książek dla dzieci i młodzieży
6 stycznia – 70. rocznica urodzin Andrzeja Krzepkowskiego (1953-1990) – polskiego pisarza science-fiction
8 stycznia – 330. rocznica śmierci Jana Andrzeja Morsztyna (1613-1693) – poety, satyryka, tłumacza
12 stycznia – 395. rocznica urodzin Charles´a Perraulta (1628-1703) – francuskiego pisarza, autora baśni
13 stycznia – 120. rocznica urodzin Ireny Jurgielewiczowej (1903-2003) – powieściopisarki, autorki książek dla młodzieży
14 stycznia – 125. rocznica śmierci Lewisa Carrolla (1832-1898) – angielskiego naukowca i matematyka, także pisarza znanego głównie z powieści Alicja w Krainie Czarów (1865) i Po drugiej stronie lustra (1871)
21 stycznia – 60. rocznica śmierci Stanisława Grzesiuka (1918-1963) – polskiego pisarza, pieśniarza (zwanego bardem Czerniakowa)
22 stycznia – 5. rocznica śmierci Ursuli K. Le Guin (1929-2018) amerykańskiej pisarki, autorki książek science-fiction i fantasy
23 stycznia – 240. rocznica urodzin Stendhala właśc. Marie-Henri Beyle (1783-1842) – francuskiego pisarza romantyka, prekursora realizmu w literaturze
29 stycznia – 110. rocznica śmierci Władysława Bełzy (1847-1913) – polskiego poety, dramaturga, autora utworów dla dzieci
Opracowanie: JF
Zobacz także: