Biblioteka Uniwersytetu Humboldtów

Biblioteka Uniwersytetu Humboldtów (niem. Universitätsbibliothek der Humboldt-Universität zu Berlin) najstarszego uniwersytetu w Berlinie jest największą biblioteką z wolnym dostępem do książek w Niemczech. Mieści się w budynku nazwanym imieniem Braci Grimm (niem.Jacob-und-Wilhelm-Grimm-Zentrum) i otwartym dla czytelników 12 października 2009 roku.

Fridolin freudenfett [CC BY-SA 3.0],/Wikimedia Commons

W budynku mieści się także uniwersyteckie centrum komputerowe, sale wykładowe i konferencyjne oraz pomieszczenia administracyjne biblioteki.

Sercem budynku jest wielka czytelnia (ang. the great reading room) składająca się z wielu oddalających się od siebie poziomów, co w połączeniu z taflami szkła na suficie daje poczucie czytania pod gołym niebem. Od słońca chroni wyższa część budynku, która osłania dach czytelni przed południowym światłem. Czytelnia zapewnia wolny dostęp do ponad 2.5 mln pozycji znajdujących się w zbiorach biblioteki.

Czytelnia jest centralną przestrzenią umożliwiającą zdecentralizowaną pracę. W jednym miejscu, zgodnie z duchem Humboldtów, zbierane są różne dziedziny nauki a goście są zapraszani, w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu do przekraczaniu granic między nimi*

Huuboa [CC BY-SA 3.0]/Wikimedia Commons

Prawdziwą atrakcją biblioteki jest wysokie na 24 metry pomieszczenie, w którym przechowywane są najcenniejsze zbiory z kolekcji Braci Grimm i z którego rozpościera się piękny, panoramiczny widok na Berlin.

Oprac. JF
*https://www.architonic.com [dostęp 22.01.2019]
Obrazek wyróżniający: K.H.Reichert / flickr (CC BY 2.0)