Biblioteka na poziomie w Lublinie

“Biblioteka na Poziomie” – pod taką nazwą funkcjonuje otwarta w czerwcu 2018 r. 40. filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Nowa biblioteka mieści się w dzielnicy Szerokie przy ul. Sławin 20 w Lublinie.

Jasne i przytulne wnętrze zostało zaprojektowane przez Grzegorza Kłodę z pracowni architektonicznej GK-Atelier i charakteryzuje się otwartością i przestronnością. Aby w pełni wykorzystać jednokondygnacyjną przestrzeń lokalu o wysokich i skośnych stropach zastosowano dwie antresole, do których prowadzą schody z przeszkolonymi balustradami. Jedna antresola mieści pięć stanowisk komputerowych a druga stanowi strefę relaksu z zielonym dywanem i fotelami.

Właściwa część biblioteki znajduje się na parterze. Znajdziemy tu stanowisko bibliotekarskie, przestrzeń dla rodziców z dziećmi oraz toalety. Zastosowane zabiegi architektoniczne, w tym m.in. białe ściany i regały, jasne płyty na posadzce oraz wykończenia w postaci jasnego drewna, przeszklenia, ażurowa konstrukcja z metalu i drewna sprawiają, że przestrzeń biblioteki wydaje się pełna powietrza i światła. Celowym zabiegiem było m.in. odsłonięcie więźby dachowej. Wnętrze jest nowoczesne ale nie chłodne. Dominuje biel z elementami zieleni i fioletu, przełamane ciepłym kolorem jasnego drewna. Całość dopełniają wygodne i miękkie pufy.

We wnętrzu znajduje się pełno zakątków do cichej lektury. Można usiąść nie tylko na fotelach, ale także między regałami, gdzie znajdują się specjalne siedziska z oświetleniem. Dla najmłodszych czeka miękki dywan.

Do słuchania audiobooków przewidziano specjalne, wytłumione pomieszczenie.

Na aranżację wnętrza oraz na wyposażenie filii przeznaczono z budżetu miasta 370 tys. zł.

Na czytelników czeka ponad 6.7 tys. książek i ponad 450 audiobooków oraz liczne wydarzenia kulturalne organizowane przez bibliotekę. Tylko w ciągu pierwszego dnia, przez trzy godziny pracy, do nowej placówki zapisało się 75 osób.

W 2019 r. “Biblioteka na Poziomie” została nominowana w Plebiscycie Polskie Wnętrze 2018 – w kategorii „Wnętrza publiczne”. Głosowanie internautów trwa do 28 lutego 2019 r. w serwisie http://www.sztuka-wnetrza.pl

Fanpage Biblioteki: https://www.facebook.com/bibliotekanapoziomie/


Oprac. JF
Foto: GK-Atelier Grzegorz Kłoda