Biblioteka Cyfrowa | Regionalia Ziemi Łódzkiej
Regionalia Ziemi Łódzkiej to łódzka biblioteka cyfrowa utworzona 1 grudnia 2008 roku przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Jej powstanie było możliwe m.in. dzięki dotacjom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Dofinansowanie umożliwiło m.in. zakup skanera wielkoformatowego wraz z oprogramowaniem dLibra do obsługi biblioteki cyfrowej.
Biblioteka cyfrowa Łodzi i okolic
Łódzka biblioteka cyfrowa działa pod adresem: https://bc.wbp.lodz.pl/ i udostępnia ponad 100 tysięcy obiektów – książek, czasopism, fotografii, rękopisów oraz map związanych z regionem – Łodzią i okolicami.
W połowie 2022 r. cyfrowa biblioteka odnotowała ponad 325 tys. użytkowników.
Pierwszym obiektem, który został zamieszczony w bibliotece cyfrowej była “Księga pamiątkowa 25-cio lecia pracy Pogotowia Ratunkowego w Łodzi” z 1927 roku. W publikacji zebrano najważniejsze informacje dotyczące działalności tej instytucji w latach 1899-1825.
Jedną z najstarszych książek opublikowanych w Regionaliach Ziemi Łódzkiej jest “Opis miasta Łodzi pod względem historycznym, statystycznym i przemysłowym” Oskara Flatta z 1853 r.
Jak autor wyjaśnia zainteresowanie Łodzią i pobudki do powstania książki?
W przedmowie czytamy:
Nie mamy w całym kraju miasta, któreby tyle co Łódź zawdzięczało przemysłowi, miasta, któreby przez przemysł z zupełnego zapomnienia, z zupełnej nicości, podniosło się na ten stopień zamożności i rozwoju; miasta, w któremby wydatniej przejawiało się życie fabryczne – słowem , miasta więcej typowo fabrycznego. Łódź przoduje u nas całemu przemysłowi bawełnianemu i przez to na szczególną zasługuje uwagę (…)
Jakie inne ciekawe czasopisma znajdziemy w cyfrowej bibliotece Łodzi i okolic?
- najstarsze łódzkie czasopismo “Łódzkie Ogłoszenia – Lodzer Anzeiger” z 1863 roku oraz jego kontynuację “Lodzer Zeitung“,
- gazetę z przełomu XIX i XX wieku “Rozwój”,
- tygodnik społeczno-literacki “Odgłosy” z lat 1958-1992,
- “Dziennik Łódzki” – zdigitalizowany do roku 1990.
Niedawno Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi poinformowała o zakończeniu realizacji projektu “Digitalizacja czasopisma Lodzer Tageblatt i doposażenie pracowni digitalizacji WBP w Łodzi”, dofinansowanego ze środków MKiDN. W jego ramach zdigitalizowano i umieszczono w bibliotece cyfrowej 1177 numerów tego czasopisma.
„Lodzer Tageblatt” to drugi po „Lodzer Zeitung” niemiecki dziennik wydawany w Łodzi w latach 1881-1905. Zawiera wiadomości z życia politycznego i społecznego, felietony, dodatki powieściowe, wiersze, szarady, a zamieszczone w gazecie reklamy są istną kopalnią wiedzy o ówczesnym życiu w mieście i okolicach.
Rękopisy
W Regionaliach Ziemi Łódzkiej nie brakuje również rękopisów. Najstarsze pochodzą z XVI w.

Pocztówki i zdjęcia
Dzięki bibliotece i utworzonym kolekcjom można odbyć wirtualny spacer po dawnej Łodzi,
Polecam m.in kolekcje:
- Łódź do 1939 r. na pocztówkach
- Ulica Piotrkowska na pocztówkach w czasie okupacji
- Łódzkie parki na pocztówkach z okresu okupacji
- i inne

Szczególnie godne uwagi są zdjęcia z Archiwum Ostlandbild współtworzonego przez A. Kissa i W. Rodego w latach 1939-1945 w Łodzi.
Starodruki po konserwacji
Miłośników starodruków odsyłam do kolekcji Nowe życie starych ksiąg – Starodruki po konserwacji. Znajdziemy tu fragmenty 14 starodruków poddanych konserwacji dzięki dotacji Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga działającej przy Citi Handlowy.

Wydawnictwa dla dzieci i młodzieży z kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej
W Bibliotece Cyfrowej – Regionalia Ziemi Łódzkiej nie brakuje innych ciekawych kolekcji oraz wystaw online. Bibliotekarzy powinna zainteresować kolekcja Wydawnictwa dla dzieci i młodzieży z kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej

Region łódzki
Zainteresowanych historią regionu łódzkiego odsyłam do obejrzenia kolekcji Materiały Regionalne, w której zdigitalizowane dokumenty zostały ułożone według powiatów.
Wystawy cyfrowe
Warto również zaglądać do “Aktualności”, gdzie są prezentowane niezwykle ciekawe, tematyczne wystawy online, w tym wystawy okolicznościowe, przygotowywane przez bibliotekarki i bibliotekarzy z WBP w Łodzi.
Opracowanie: JF
Lead: (194?) Pocztówka barwna ; 9,0 x 14,0 cm ; Nr kat. 285 ; Restauracja “Esplanada” przy ul. Piotrkowskiej, [194-?]