52 tygodnie z Biblioteką Kraków | Wyzwanie czytelnicze 2023

Nowy rok, to czas postanowień i podejmowania wyzwań – w tym oczywiście wyzwań czytelniczych.
W ich realizacji pomagają czytelnikom biblioteki.

Wyzwanie czytelnicze

52 książki w 52 tygodnie

Już po raz kolejny  Biblioteka Kraków organizuje dla swoich użytkowników wyzwanie czytelnicze: #52tygodniezBibliotekąKraków.
Ta niezwykle popularna akcja, która zakłada przeczytanie 52 książek w 52 tygodnie, potrwa przez najbliższy rok. Każdy kto podejmie wyzwanie będzie mógł liczyć na wsparcie ze strony Biblioteki.

Aby urozmaicić zadanie, krakowska książnica przygotowała dla swoich czytelników listę 52 kategorii. Trzeba przyznać, że zaproponowany zakres tematyczny jest bardzo szeroki i dla wielu miłośników książek, może stanowić nie lada wyzwanie. Wśród propozycji znajdziemy zarówno “oczywistości”, czyli biografię, poezję, romans, polski reportaż czy klasykę francuską, ale także książkę współczesnego autora ukraińskiego, coś o Jerzym Nowosielskim, filozoficzną groteskę, czy publikację o prawach człowieka. W zestawieniu nie zabrakło patronów roku 2023, w tym patronów literackich: Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. Na liście znalazły się także książki nagrodzone w konkursach i plebiscytach, bestseller z ubiegłego roku, a także książka polecana przez bibliotekarkę/bibliotekarza.

Udział w wyzwaniu może stanowić nie tylko dobrą zabawę, ale również być doskonałą okazją na wyjście ze strefy czytelniczego komfortu i otworzenie się na nowe gatunki literackie, nieznanych wcześniej autorów, czy całkowicie nową tematykę.

52 książki w 52 tygodnie wyzwanie czytelnicze Biblioteki KrakówWsparciem w realizacji wyzwania czytelniczego będą nie tylko bibliotekarze, ale także inni czytelnicy oraz tajemniczy goście, których udział w akcji zapowiedziała krakowska biblioteka.

Na specjalnej facebookowej grupie będzie można pochwalić się czytelniczymi sukcesami, bądź wymienić opiniami. Co tydzień pojawi się na FB post z bibliotecznym książkowskazem.

Wyzwanie czytelnicze dla dzieci

W tym roku Biblioteka Kraków przygotowała także wyzwanie czytelnicze dla najmłodszych i stworzyła specjalną listę z 52 kategoriami dla dzieci.

52 książki w 52 tygodnie wyzwanie czytelnicze Biblioteki Kraków - dla dzieciCzytaj także na stronie >> Biblioteki Kraków


JF