Plakat Roku Wisławy Szymborskiej

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprezentowała na FB oficjalny plakat Roku Wisławy Szymborskiej.

Projekt plakatu powstał dzięki rekomendacji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, a autorem koncepcji graficznej jest Piotr Depta-Kleśta Posters, finalista 13. edycji konkursu APH. Artysta wykorzystał w swojej pracy fotografię Wisławy Szymborskiej wykonaną przez Michała Rusinka.

Instytucje zainteresowane otrzymaniem pliku z projektem graficznym plakatu i/lub pocztówki w jakości do druku są proszone o kontakt z Fundacją pod adresem mailowym fws@szymborska.org.pl

oficjalny plakat Roku Szymborskiej
Oficjalny plakat Roku Wisławy Szymborskiej, autor projektu: Piotr Depta-Kleśta Posters, źródło: Fundacja Wisławy Szymborskiej

2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej

2 lipca 2023 roku przypada setna rocznica urodzin poetki.

Wisława Szymborska
(ur. 2 lipca 1923 r, zm.1 lutego 2012 )

polska poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996)

1945 – debiut na łamach “Dziennika Polskiego”
1952 – debiut książkowy – tomik wierszy pt. Dlatego żyjemy
1957 – tom poezji Wołanie do Yeti
1962 – tom poezji Sól
1967 – tom poezji Sto pociech
1976 – tom poezji Wielka liczba
1986 – tom poezji Ludzie na moście
1996 – Literacka Nagroda Nobla
2002 – tom poezji Chwila
2005 – tom poezji Dwukropek
2011 – Order Orła Białego

Wisława Szymborska (wł. Maria Wisława Anna Szymborska) urodziła się 2 lipca 2023 r. na Prowencie, w obecnych granicach administracyjnych Kórnika pod Poznaniem, ale całe życie była związana z Krakowem, gdzie mieszkała od 1929 roku i zmarła 1 lutego 2012 r.

Poetka debiutowała w 1945 roku wierszem Szukam słowa opublikowanym na łamach krakowskiego “Dziennika Polskiego”. 7 lat później wydała pierwszy tom poetycki Dlatego żyjemy a w 1954 roku – Pytania zadawane sobie. Oba tomy powstały w duchu ówczesnej epoki i poetka nie włączała ich do późniejszych antologii, tłumacząc socjalistyczne inklinacje, widoczne na początku twórczości, swoją młodością i łatwowiernością. Właściwa droga twórcza poetki objawiła się kilka lat później, tomem poezji Wołanie do Yeti, wydanym w 1957 roku.

Szymborska była mistrzynią w zaskakiwaniu czytelnika niezwykłością zjawisk zwykłych. Stosowała przy tym gry językowe, wykorzystywała paradoksy, wieloznaczności, przemilczenia oraz ironię.

W 1996 roku otrzymała Nagroda Nobla w dziedzinie literatury:

za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości

Poezję Szymborskiej przetłumaczono na ponad 40 języków, a oprócz Nagrody Nobla, poetka otrzymała także nagrody: J.W. Goethego (1991), im. J.G. Herdera (1995), polskiego Pen Clubu (1996) oraz Order Orła Białego (2011)

W uznaniu zasług polskiej noblistki Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej, podejmując stosowną uchwałę 16 listopada 2022 r.

Czytamy w niej m.in.

O doniosłości literackiego dorobku Wisławy Szymborskiej świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że Szymborska wciąż ma wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspiruje literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów, krytyków sztuki, a także zwykłych czytelników, którzy znajdują w jej poezji odpowiedzi na najważniejsze pytania. Tematy, które poruszała w swojej poezji, wciąż są aktualne. Forma, jaką się posługiwała ciągle zachwyca mistrzostwem.

Rok 2023 będzie nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego zaprezentowania postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie.


Słowa Wisławy Szymborskiej o czytaniu książek:

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

to jeden z najpopularniejszych cytatów, często i chętnie udostępnianych przez bibliotekarzy.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa | Cytat Wisławy Szymborskiej Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa | Cytat Wisławy Szymborskiej

Czytaj także:

Kalendarz Bibliotekarza | Patroni roku 2023


Opracowanie: JF